Anasayfa » GÜNDEM » ETHEM’in katili tutuklandı

ETHEM’in katili tutuklandı

Bugün, Ankara Adliyesi’nde, Ethem Sarısülük’ün katili Ahmet Şahbaz’ın yargılandığı davanın 6. celsesi görüldü. Adliye’nin önünde Ethem Sarısülük’ün davasını takip etmek için gelen kitle sık sık slogan atarak katillerden hesap sorulacağını haykırdı. Ethem Sarısülük’ün annesi, Haziran isyanında ölümsüzleşen Abdullah Cömert’in, Ali İsmail’in ve Berkin Elvan’ın aileleriyle birlikte duruşmaya katıldı.

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada katil polisin avukatları duruşmanın kapalı yapılmasını talep ettiler. Avukat Kazım Bayraktar, duruşmadaki gerginliğin müşteki yakınları tarafından değil alınan yoğun güvenlik önlemleri ve sanık avukatların tutumundan kaynaklandığını belirterek, kapalı duruşmaya karşı çıktı.

Ethem Sarısülük’ün avutakları Ethem Sarısülük’ün katledildiği an çekilen video görüntülerindeki “Çektim, sıktım 3 tane” diyen kişinin Ahmet Şahbaz olup olmadığının bilirkişi tarafından incelenmesi için o tarihte veya yakın zamanda çekilmiş bir fotoğrafının bilirkişiye iletilmesini talep etti.

Katil polisin avukatları ise bilirkişi incelemesi için fotoğraf istenmesinin davayı uzatmaya yönelik olduğunu, buna hiçbir zaman izin vermeyeceklerini belirterek, ““Çektim, sıktım üç tane sıktım” videosundaki kişi müvekkilimiz Ahmet Şahbaz’dır” itirafında bulundu. Ethem Sarısülük’ün avukatları, bu itirafla birlikte artık bilirkişinin tespitine gerek kalmadığını ve fotoğraf taleplerinden vazgeçtiklerini ifade ettiler.

Mahkeme başkanı, katil polis hakkında, “Kamu görevine ait araç ve gereçleri suçta kullanma” suçunu düzenleyen TCK’nin 266. maddesinin uygulanma ihtimali olduğunu açıklayarak, ek savunma hakkı verdi. Katil polis ve avukatları, daha önceki beyanlarının tekrar ettiklerini söyledi.

Avukat Murat Yılmaz, mahkemenin sanık hakkında olası kastla adam öldürmekten ek savunma istediğine dikkat çekerken, “Bunu en alt sınırdan uygularsanız 16 yıl 8 ay eder. Dolayısıyla sanık tutuklanmalı, ellerine kelepçe takılmalıdır. Sonuç olarak bu celsede mutlaka katil Ahmet Şahbaz tutuklanması gerekiyor. Buradan tekrar elini kolunu sallayarak gitmesi Ethem Sarısülük’ü ve ailesini tekrar öldürmek, hukuku çiğnemesi demektir. 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarihte asla unutulmayacak” dedi.

Duruşmada savcı, ‘olası kasıtlı adam öldürme suçlamasıyla’ Şahbaz’ın tutuklanmasını talep etti. Mahkeme, Şahbaz’ın tutuklu yargılanmasına karar verdi.

Katil polis Ahmet Şahbaz duruşma biter bitmez jandarma tarafından mahkeme heyetinin müzakere odasına kaçırıldı. Bu duruma itiraz eden avukatlar jandarma saldırdı.

Tekelci kapitalist devletin mahkemesi, bu kadar ayan beyan ortada olan bir cinayeti daha fazla örtbas edemeyeceğini kabullenmiş olarak artık, katil Ahmet Şahbaz’ı, kasten adam öldürme suçundan tutuklu yargılayacak. Duruşma, sanık avukatlarının esas hakkındaki savunmasını yapmaları için 3 Eylül’e ertelendi. Tutuklama kararını, duruşmaya katılanlar -mücadeleleriyle tekelci kapitalist devlete katilini daha fazla koruyamaz noktaya getirmiş olmanın haklı gururu içinde- alkış ve sloganlarla karşıladı.

Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük, duruşma salonundan, yumruğu dimdik havada çıktı. Adliye önünde bekleyen kitleye, elinde tuttuğu Ethem’in fotoğrafını yüreğine bastırmış halde “Ağlamayın, bakın, Ethem burada…” diye seslendi. Onun bu vakur, başı dik kararlılığı Haziran isyanında ölümsüzleşenlerin haklı davasına olan inancın bir sonucu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*