Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ethem’in davasına polis barikatı

Ethem’in davasına polis barikatı

Haziran İsyanı’nda Kızılay Meydanı’nda polis Ahmet Şahbaz tarafından ateş edilerek katledilen Ethem Sarısülük’ün davasında beşinci duruşma Ankara Adliyesi’nde görülüyor. Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek 5. duruşmada, mahkeme heyetinin bir önceki celsede Ankara’ya getirilmesi yönündeki karar verdiği Ahmet Şahbaz’ın duruşmaya katılması bekleniyor.

Sarısülük ailesi, avukatlar, kurum temsilcileri, milletvekilleri sabah saatlerinden itibaren adliyedeki yerlerini aldı. Sarısülük ailesine Ahmet Atakan’ın, Berkin Elvan’ın, Abdullah Cömert’in, Mehmet Ayvalıtaş’ın aileleri de destek verdi.

Jandarma ve polis barikatlarına karşı adalet arayışı

Salonun girişine daha önceki duruşmalarda alınan karar doğrultusunda jandarma konuşlandırılırken, adliyenin dış kapısında ise polis barikatları yer aldı. Adliyenin yan kapısına ise TOMA ve akrepler yerleştirildi.

Ethem Sarısülük Davası’nda adalet arayanlar 5. duruşmada da sabahın erken saatlerinden itibaren adliye önünde bir araya geldi. Ethem Sarısülük’ün fotoğrafının bulunduğu dev pankartın yanı sıra Ethem’in mücadelesinin sürdürüldüğüne ilişkin dövizler de taşındı.

Adliye önündeki etkinlik, Haziran İsyanı’nda, Soma’da ve Okmeydanı’nda katledilenlerin adlarının okunması ve saygı duruşu ile başladı.

‘Adaletsizliğinizi yüzünüze vurmaya geldik’

Ankara Dayanışması adına basın açıklamasını Ayşen Kavas okudu. “Bugün buraya Ahmet Şahbaz’ın peruklu, bıyıklı başrolü oynadığı tüliat tiyatrosunu ya da adalet oyununu seyretmeye gelmedik. Adaletsizliğinizi, vahşetinizi, zulmünüzü yüzünüze vurmaya geldik” diyerek açıklamaya başlayan Kavas, Haziran İsyanı’nda, Soma’da ve Okmeydanı’nda olan saldırı ve ölümleri hatırlatarak asıl sabredenin halk olduğunu belirtti. Kavas, adalet ve özgürlük arayışlarının her daim süreceğini söyleyerek açıklamayı sonlandırdı.

Katile “susma hakkı” tavsiyesi

Ethem Sarısülük’ün katili Ahmet Şahbaz, bir önceki duruşmada verilen karar doğrultusunda Ankara’ya getirildi. Şahbaz, verdiği ifade dışında söyleyecek bir şeyi olmadığını belirterek susma hakkını kullanacağını açıkladı. Avukatlar, Şahbaz’a soru sormalarının önünde bir engel olmadığını ifade etti ve sanıkla ilk defa karşı karşıya geldikleri için sorularına yanıt aradıklarını dile getirdi.

Hakim, avukatların sorularına geçilmeden önce Şahbaz’a “Susma hakkını kullanabilirsin” hatırlatması yaptı. Şahbaz, olay günü tutulan tutanaktaki imzası, silahını nasıl ateşlediği, polislerin arasına nasıl kaçtığı, hastaneye ne zaman ve nasıl gittiği, silahını ne zaman teslim ettiği gibi soruların tümüne “Susma hakkımı kullanmak istiyorum” yanıtı verdi.

Katilin tutuklanma talebi reddedildi.. Bi sonraki duruşma 7 Temmuz’da…

10307218_705899542788993_5205245505959627570_n

(sendika.org)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*