Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ethem’in davası 26 Mayıs’a ertelendi

Ethem’in davası 26 Mayıs’a ertelendi

Mahkeme heyeti avukatların Ahmet Şahbaz’ın tutuklu yargılanması talebini bir kez daha reddetti. Katil polis için çağrı kağıdı çıkarılmasına karar veren heyet, duruşmayı 26 Mayıs saat 10.00′a erteledi.

Duruşmanın ardından bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Av. Murat Yılmaz ve Av. Selçuk Kozağaçlı, katilin korunduğu bir yargılamanın sürdüğünü, milyonların gözü önünde işlenen cinayette yine de tutuklama kararı verilmemesinin bir skandal olduğunu söyledi. Avukatlar, “Hırsızlar savcılara ifade vermedikçe, katiller elini kolunu sallayarak gezdikçe biz de onları tanımıyoruz. Yargıya güvenmiyoruz” dedi.

Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfı Sarısülük de konuşmasında katil ile yüzleşeceğini, onu içeride göreceğini, oğlunun kanını yerde bırakmayacağını söyledi. Anne Sarısülük, “Benim çocuğum sizlerin arasında. Ben çocuğumu hiçbir zaman kaybetmedim” dedi.

Son sözü ise Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan aldı. Haziran İsyanı’nda kaybedilen tüm çocukların yaşadığını, yaşatıldığını söyleyen Elvan, herkese çok teşekkür etti.

12.10 Avukatlar basın açıklaması için adliye önünde

12.04 An itibarıyla Ankara Adliyesi önünde çevik kuvvet polisleri kasklarını taktı

11.59 Davanın bir sonraki duruşması 26 Mayıs 2014 saat 10.30′da görülecek.

11.57 Heyet ara kararı açıklamak üzerine duruşma salonuna geri döndü. Şahbaz hakkındaki tutuklama talepleri reddedilirken, Şahbaz’ın bir sonraki duruşmaya getirilmesi için çağrı kağıdı çıkarılmasına karar verildi.

11.45 Mahkeme heyeti avukatların taleplerini değerlendirmek üzere duruşmaya bir kez daha ara verdi.

11.44 Sarısülük ailesinin avukatı Kazım Bayraktar: “Yargılamatarzınız toplumda infial yarattı. İnfiali gittikçe yükseltiyorsunuz, hukuksuzluk aleni bir şekilde yapiliyor, katil sanığın yanında yer alıyorsunuz. Sanık güvenlik istiyorsa en güvenli yer hapishanedir”

11.42 Şahbaz’ın vekilleri Şahbaz’ın tehdit altında olup olmadığının Terörle Mücadele şubesine sorulmasını talep etti.

11.41 Sanık Şahbaz’ın vekilleri Şahbaz’ın duruşma salonunda güvenilirliğinin sağlanmasını ve adli kolluk tedbirinin kaldırılmasını talep etti.

11.40 Katil zanlısı Ahmet Şahbaz’ın vekili: “Müvekkilimiz terör örgütlerinin hedefi haline getirilmiştir.”

11.38 Avukat Murat Yılmaz: “Bir polis memuruna gücünüz yetmiyor. Duruşma salonuna getirtemiyorsunuz. Bu sanığın bu suçtan mutlaka tutuklanması gerekiyor. Sanık hakkında yakalama ve tutuklama kararı verilmesini talep ediyoruz.”

11.33 Bayraktar: “Şimdi altını çizerek söylüyoruz. Böyle koşullarda isyan etmek halkı sorumluluğudur. Heyetiniz meşruiyetini yitirmiştir”

11.30 Bayraktar: “Sanığı duruşmaya getirmediniz. Sanal yargılama yaptınız. Üçüncü duruşmada sürpriz olarak çekilme kararı verdiniz. Davayı siz uzattınız. Bizlere yönelik suçlamalarda bulunurken’halkı isyana teşvik’ ettiğimizi söylediniz”

11.29 Avukat Kazım Bayraktar: “Ethem’in arkadaşları içeri alınmazken, cinayete teşebbüs etmiş yüzlerce çevik kuvvet polisini sivil giydirip buraya oturttunuz. İlk duruşma polislerin provokasyonu nedeniyle yapılamadı. Uzama sebeplerinden biri budur”

11.25 Sarısülük ailesinin avukatı Kazım Bayraktar: “Çekilme kararınızda halkın karşısında yer aldığınızı gösterdiniz. Bizim davayı uzattığımızı söylüyorsunuz. Yargılamanın başında yargıılamayı durdurma kararı verdiniz. Sanığın aleyhine olan sürecin değişeceğini umdunuz.”

11.23 Müdahil vekili: “İlk duruşmada biz sanığın tutuklanmasını talep ettik siz peruklu sanığın fotoğraflarını kasaya kapattınız.”

11.22 Karar sonrasında duruşma salonundan alkışlar yükseldi.

11.20 Şahbaz bir sonraki duruşmaya yakalama ihtarnamesiyle getirilecek.

10.30 Ethem’in katili polisin yargılandığı dava Ankara’da başladı.

Polis bölgeyi yoğun ablukada tutuyor.

Davaya Berkin’in babası ve Hüseyin Aygün de katıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*