Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ethem’in ayağa kalktığı yerde…!

Ethem’in ayağa kalktığı yerde…!

Dün Ethem’in katledildiği yer olan Güven Parkta Ankara Direniş ve Dayanışma Forumu’nun çağrısı ile toplanan binlerce insan katil polis Ahmet Şahbaz’ın serbest bırakılmasını protesto etti.

“Adaletiniz size kalsın, hepimiz Ethem’iz, katili istiyoruz!” yazılı ozalitin açıldığı eylemde “katil devlet hesap verecek” “Ethem yoldaş ölümsüzdür” “hükümet istifa” “bedel ödedik bedel ödeteceğiz” “bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı.

Ethem’in kardeşi İkrar, kendilerini yalnız bırakmayan tüm insanlara teşekkür ederek “Ethem’in katili belli ve katillerde hesap sorana kadar mücadelemize devam edeceğiz” dedi. Daha sonra ailenin ve Ethem’in avukatı Kazım Bayraktar bir konuşma yaptı. BAYRAKTAR yaptığı konuşmada Ethem’in katili olan polisin serbest bırakılması ile Ethem’in ikinci defa öldürüldüğünü dile getirdi. Kazım BAYRAKTAR yargının bağımsızlığı konusunda da şunları söyledi. “Bundan sonra hukuksal yolları, bu yargının iç yüzünü teşhir etmek amacı ile kullanacağız. Adalet beklentimiz yok. Bundan sonra Ethem’in katillerini, bu süreçte öldürülen yoldaşlarımızın katillerini dünya halkları ve Türkiye halkları meydanlarda sokaklarda yargılayacaklardır. Jüri sizsiniz yargıç sizsiniz. Bunun hesabı ancak meydanlarda ve sokaklarda sorulabilir.”

Daha sonra eylemin çağrıcısı olan Ankara Direniş ve Dayanışma Forumu’nun basın metni okundu:

Basın emekçilerine, değerli katılımcılara, halkımıza…

Ve bizim bir haziranımız
Bir yıl kadar yetecektir dünyaya
Çünkü yoğun ve ateşle yaşanmış
Çünkü ellerimiz, başımız ve kanımız
Hayasız pençelerini korkuyla gizleyen
Bir olgu olmayacaktır sana
Ölülerimiz toplanacaktır…
Turgut Uyar

Ethem Sarısülük Ankara’da 1 Haziran günü şu an bulunduğumuz yerde polis kurşunuyla vuruldu. Günlerce yaşam mücadelesi sürdüren Ethem, 14 Haziran günü aramızdan ayrıldı. Ethem’in vurulma anı, halkımızın hafızasına kazınırken, halkın onur ve özgürlük mücadelesine bastırmaya çalışan AKP Hükümeti ve onun silahlı güçleri Ethem’İn katilini daha o günlerde korumaya aldılar.

Katilin adını gizleyen ilgili kurumlar, halkın bilincini bulandırmak için bin bir oyuna başvurdu. Ethem’in cenazesinin önünü polis ve jandarma barikatlarıyla kesti. Aynı saatlerde Ethem Sarısülük’ün Kızılay Meydanı’nda gerçekleşen cenaze törenine saldırdılar.

Başaramadılar.

Ankara halkı görkemli bir törenle Ethem’i bağrına bastı. Ethem direnişin ateşten günlerinde yitirdiğimiz kardeşlerimiz gibi halklaştı. Onu hiç tanımayana yüz binleri onun yüzünü, sözünü ve direngenliğini büyüttü.

Günlerdir televizyonda halka hakaretler yağdıran, direnişe karşı yalanlara sarılan AKP hükümeti ve onun başbakanı Erdoğan’ın doğrudan talimatı ve cesaretlendirmesiyle Ethem Sarısülük’ü öldüren Ahmet Şahbaz isimli kiralık katil serbest bırakıldı, işine iade edilip yeniden silahlandırıldı.

Yaşadığımız günler halkımız için büyük bir okul olmuştur. Devlet dersinde öldürülen çocuklarımızla gördük ki, hükümetleri, mahkemeleri, medyasıyla bu düzen halk düşmanlarının düzenidir. Bu düzen yalanla ve sömürüyle beslenen kanlı bir diktatörlüktür.

Bu katilleri biz tanıyoruz; onları Sivas’tan, Maraş’tan, Çorum’dan, Gazi Mahallesi’nden tanıyoruz. Onları yakılan Kürt köylerinden tanıyoruz. Onları Uğur Kaymaz’ı kurşunlarken gördük, Ceyhan Önkol’a bomba atarken, kardeşlerimizi gözaltında öldürürken gördük. Reyhanlı’da gördük! Roboski’de gördük..

1 aya yaklaşan direnişi kırmak için, işkence, tutuklama, sokak işkencesi, zorbalık ve hiçbir kutsala saygısı olmayan hakaretler yalanlar…

Katilleriğ koruyan iktidar ve onun mahkemeleri, direnişçilere yönelik gözaltı ve tutuklama saldırısını el birliği ile yürütüyor. İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da yüzlerce evi basan iktidar sahipleri halkın özgürlük talebini zindanlarıyla boğmaya çalışıyor.

Katilleri koruyan iktidar ve onun polisleri sokaklarda halka saldırmaya, sokağa çıkanlara yönelik işkence tezgahları kurmaya devam ediyor. 13 yaşında çocuklar gözaltına alınıyor, otoparklar ve ara sokaklar polis işkencehanesi haline geldi.

Katilleri koruyan iktidar, halka karşı şiddet uygulayan valileri, polis müdürlerini, tetikçi polisleri sırtlarını sıvazlamaya devam ediyor.

İktidar “polis destan yazdı” diyerek halka savaş ilan etmiştir. Ethem’i öldüren katilin tutuksuz yargılanması sokaklara çıkan ve onur, özgürlük ve adalet isteyen halkımıza karşı işlenecek cinayetlerin önünü açmıştır. Halka yönelik şiddet ve zorbalık yollarına başvuran polisler bu kararlar daha da cesaretlenecek ve bu kara emsal olacaktır.
Bu alçaklığa, bu şiddete, bu yalanlara karşı bir araya geldik.

Abdullah olduk! Mehmet olduk! Ethem Olduk!
Binlerce yaralı kardeşimizle atıyor kalbimiz. Direnen kardeşlerimizle atıyor. Biz özgürlük istemiyoruz kimseden, özgürlük oluyoruz. Adalet istemiyoruz, adalet oluyoruz!

Biz bu büyük gerçeği, bu soylu direnişi, bu her birimizi onuruyla ve kimliğiyle özgürce yaşatacak olan mayayı sokaklarda kırdık

Tüm Anadolu toprağında yankılanan o güçlü sesle haykırıyoruz

Bu daha başlangıç mücadeleye devam!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*