Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Esenyurt’lu aileler: Eti Bakır’daki de iş cinayeti

Esenyurt’lu aileler: Eti Bakır’daki de iş cinayeti

(etha) İSTANBUL- Esenyurt’taki Marmara Park AVM inşaat şantiyesinde 11 işçinin yanarak yaşamını yitirmesinin ardından açılan davanın 3. duruşması bugün görülüyor. Yangında yakınlarını kaybeden aileler, adalet için bir kez daha Bakırköy Adliyesi’nde buluştu.

Kaybettikleri yakınlarının fotoğraflarını taşıyan aileler, “İş kazası değil, bu bir cinayet”, “Esenyurt’u unutmadık, unutturmayacağız” yazılı pankartlar açtı.

Esenyurtlu aileler adına açıklamayı Damla Kıyak yaptı. Samsun Eti Bakır’da dün 5 işçinin yaşamını yitirdiği iş cinayetini hatırlatan Kıyak, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Hikaye hep aynı. İstanbul/Davutpaşa, Zonguldak/Karadon, Ankara/OSTİM-İvedik, Bursa/Kemalpaşa, Esenyurt… Ve binlerce işçi bu izbe, havasız, yeterince aydınlatılmayan, hiçbir iş güvenliği önlemi alınmayan işyerlerinde, mevcut tehlikeler ve riskleri konusunda bilgilendirilmeden, gerekli eğitimler yapılmadan, ihtiyaçları olan koruyucu donanımlar kendilerine verilmeden, sigortasız, güvencesiz olarak istihdam edilmektedir.”

‘KAZA, KADER DEĞİL, İŞ CİNAYETİ’

“Hiç kimse Bakır İşletmeleri’nde yaşananları kazayla, kaderle açıklamaya çalışmasın” diyen Damla Kıyak, yaşananın açıkça “iş cinayeti” olduğunu belirtti. Kıyak, ölümlerin sorumlusunun, “işçi sağlığı ve işgüvenliği hizmetlerini maliyet artırıcı gereksiz bir harcama olarak gören, işçileri sağlıksız ve güvensiz ortamlarda ve koşullarda çalışmaya zorlayan patronlar, denetim görevini yapmayan resmi kurumlar” olduğunu belirtti.

“Denetim eksikliği, ihmal, kar hırsı ve işçilerin yaşamına değer vermeme” sonucu Esenyurt’daki yangının yaşandığının müfettiş raporlarıyla da belgelendiğine dikkat çeken Kıyak, “Cumhuriyet savcılığı tarafından düzenlenen iddianame ile 13 sanık yargılanmakta. Marmara Park Şirketi’nden, Kayı İnşaat’a, KALDEM’den MİRATEK’e ve diğer sorumlulara kadar yargılamanın adil-etkin sürdürülmesi için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

‘ADALETİ ARAMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Damla Kıyak, adaleti aramaktan da vazgeçmeyeceklerini belirtti. Kıyak’ın ardından söz alan aileler de, yakınlarının ölümünden sorumlu olanlar cezalandırılıncaya kadar davanın takipçisi olacaklarını söyledi.

Açıklamaya İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel ve EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan da katıldı.

‘ADALET İSTİYORUZ’

Bakırköy Adliyesi’nin önündeki bir diğer açıklama ise İşçi Cinayetlerine Son Platformu tarafından yapıldı. Yangında eşi Ahmet Yağal’ı kaybeden Selma Yağal, 20 günlük bebeğiyle eyleme katıldı. Konuşmakta zorlanan Yağal, “Geçen duruşmada, tutuklu sanıklardan birinin çocuğu, babasını göremediğini söylüyordu. Benim çocuğum ise babasını hiç görmedi, hayatı boyunca göremeyecek” dedi. Yağal, yaşananın bir cinayet olduğunu belirterek, “Adalet istiyorum” dedi.

Ahmet Keskin’in yeğeni Rüstem Keskin de, konuşmakta zorlanarak, “O benim, amcam, abim, akradaşım, herşeyimdi. Acımız sürüyor. Adalet istiyoruz” diye konuştu.

Açıklamaların ardından aileler, duruşmaya katılmak üzere adliye girdi.

11 İŞÇİ YANARAK ÖLMÜŞTÜ

Esenyurt’taki alışveriş merkezi inşaatında 11 Mart 2012 tarihinde meydana gelen gelen yangında işçiler Bayram Ege Pehlivan (48), Çetin Coşkun (42), Seyfettin Topal (38), Abdurrahman Deniz (42), Sevdin Özen (28), İsa Topal (22), Ahmet Yağal (30), Barış Kıyak (30), Hakim Akçam (46), Fatih Acun (24) ve Ahmet Keskin yaşamını yitirmişti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*