Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Esenyurt eylemde, Samatya işgalde

Esenyurt eylemde, Samatya işgalde

Sendikalı oldukları için işten atılan ve belediye başkanının saldırısına uğrayan Esenyurt Belediyesi işçileri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde kitlesel basın açıklaması yaptı. Eyleme direnişteki İtfaiye, İSKİ işçileri ile Samatya şantiyesinde işgal eylemini sürdüren Samatya Hastanesi inşaat işçileri, Belediye-İş üyesi işçiler ve işyeri temsilcileri, Petrol-İş ve Eğitim-Sen’den sendikacılar da katıldı.

300 işçi yol kenarından kortejler oluşturarak ve sloganlarla Büyükşehir Belediyesi önüne geldi. Esenyurt Belediyesi işçileri “Sendika hakkımız, direnerek alırız” pankartı ve “Sendikal örgütlenmeyi engelleyenler yargılansın” dövizleriyle yürüdüler. İSKİ işçileri “İşimizi istiyoruz” pankart ve gömlekleri ile yürüdüler. Samatya şantiyesinde işgalde oldukları için eyleme bir grup işçiyle katılan Samatya inşaat işçileri de İSKİ işçilerinin kortejinde yer aldılar.

Polisin bir saat önceden yığınak yaptığı Büyükşehir Belediyesi bahçesinde havuz başında toplanıldı. “Direne direne kazanacağız”, “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Esenyurt, İSKİ, İtfaiye, direniş her yerde”, “Esenyurt, İSKİ, İtfaiye, Samatya işçisi yalnız değildir” sloganlarıyla basın açıklamasına geçildi.

Basın açıklamasını okuyan Belediye-İş İstanbul 2 Nolu Şube başkanı Hasan Gülüm, konuşmasına İtfaiye, İSKİ, Samatya işçilerinin sorun ve taleplerini, mücadelelerini anlatıp selamlayarak başladı. Ardından bir kez daha Esenyurt Belediye işçilerinin sürecini, uğradıkları saldırıları, mücadelesini vurguladı. Açıklamayı, 1 hafta sonra belediye işçileri ve direnişteki işçiler olarak yine Büyükşehir Belediyesinin önünde yapılacak daha kitlesel eyleme çağrıyla bitirdi.

Eylemin ardından İSKİ işçileri ve Belediye-İş üyesi işçilerden gruplar, işgal eylemini sürdüren inşaat işçilerine destek vermek için Samatya Hastanesi’nin önüne hareket ettiler.

Samatya Hastanesi şantiye binasının altıncı katında 90 inşaat işçisinin pankartlı sloganlı eylemleri sürerken Samatya Hastanesi, bir sınıf dayanışması alanına dönmüş durumda. Bu sabah çevik kuvvet de İSKİ işçileri oradayken hastane’nin çevresine ve şantiyenin önüne yığınak yaptı, 1 saat durduktan sonra çekildi. Samatya’da dün devreye giren Tabipler Odası ve Dev Sağlık-İş aracılığıyla DİSK, yetkili ve sorumlu konumundaki İl Özel İdaresi ile Samatya işçilerinin sorununu dile götüren görüşmeler yapıyor. Valilik işçilere bugün için bir görüşme sözü verdi. Samatya işçileri ise ücretlerini gasp eden RT şirketinin ve İl Özel İdaresi’nin paralarını hemen ödenmesini sağlanmadıkça şantiyeyi terketmeyeceklerini ve eylemlerini sürdüreceklerini belirtiyorlar.

Samatya inşaat işçilerinin işgal eyleminden gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*