Anasayfa » BASINDAN » Eren Enerji işçileri: “İş barışı istiyorsanız, işçileri işe iade edeceksiniz”

Eren Enerji işçileri: “İş barışı istiyorsanız, işçileri işe iade edeceksiniz”

Direnişlerinde bir ayı geride bırakan Eren Enerji işçileri, her cuma olduğu gibi yine şirketin kapısındaydı. DİSK/Enerji-Sen üyesi işçiler, iş barışının sağlanması için atılan işçilerin işe iadesinin gerektiğini söyledi

 

Eren Enerji’de DİSK/Enerji-Sen üyesi oldukları gerekçesiyle işten atılan ve direnişlerinde bir ayı geride bırakan işçiler, her cuma olduğu gibi bir kez daha şirket kapısındaydı.

Eren Enerji işçilerinin eylemine DİSK/Genel-İş, KESK, Kilimli Halkevi, Çatalağzı Çevre Koruma Derneği ve Kızılay Çatalağzı Temsilciliği üyeleri, CHP İl Genel Meclisi üyeleri ile CHP Merkez ve Kilimli ilçe yöneticileri de destek verdi.

Direnen işçiler adına basın açıklamasını Enerji-Sen Genel Sekreteri Süleyman Keskin yaptı.

Zonguldak ve Çatalağzı’nın yerel yayın organlarında şirketin tesis müdürlüğüne yöreden, bölgeyi bilen bir insanın getirildiği ve bunun işçiler tarafından “müjde” olarak karşılandığına ilişkin haberler yayımlandığını söyleyen Keskin, yeni müdüre şöyle seslendi:

İş barışı konusunda samimiyseniz atılacak ilk adım, hukuksuzca işten atılan 13 arkadaşımızın derhal işbaşı yaptırılmasıdır. İşçi arkadaşlarımız her cuma kapının önüne geldiği sürece burada asla iş barışı sağlanmayacak.

İkinci olarak; sendika seçme özgürlüğü anayasal bir haktır ve uluslararası sözleşmelerce de güvence altına alınmıştır. İşçi arkadaşlarımızın sendika seçme özgürlüğüne yönelik baskı ve tehditlere derhal son vereceksiniz ki, Eren şirketindeki iş barışı sağlansın.

Üçüncüsü; Eren şirketinde arkadaşlarımızın kölece çalışma koşullarını ortadan kaldıracak biçimleri işçi temsilcileri ve sendikalarıyla oturarak çözdüğünüz sürece iş barışı sağlanacaktır.

Keskin’in ardından Kilimli Halkevi Yönetim Kurulu üyesi Funda Kaya söz aldı. Kaya, işçilerin haklı mücadelesi sürene kadar direnenlerin yanında olmayı sürdüreceklerini ifade etti.

 

kaynak;sendika.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*