Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Erdoğan’dan Paramiliter Güçlere Tam Destek

Erdoğan’dan Paramiliter Güçlere Tam Destek

Kimyasını bozan Haziran Direnişi’nin şokunu üzerinden atamayan dinci-gerici AKP’nin daimi şefi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Haziran Direnişi eylemlerinde Eskişehir’de Ali İsmail’in katledilmesiyle ilgili davanın 5. duruşmasının görüldüğü saatlerde bir kez daha saldırgan açıklamalarda bulundu.

ATO Congresium’daki 4. Esnaf ve Sanatkarlar Şurası’nda konuşan Erdoğan, polis ve siviller tarafından dövülerek katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın davasının görüldüğü sırada, yeni infazlar ve katliamlar için “öfkeli kalabalıkları” cesaretlendiren açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın konuşmasından yansıyanlar, yeni katliamlar için polis ve askere verdiği ‘vur emrini’ paramiliter güçlere de vermesi anlamına geldi.

Davanın görüldüğü gün

Ali İsmail’in sokak ortasında polislerin yanısıra bölgedeki esnaf tarafından dövülüşüne gönderme yapan Erdoğan şöyle konuştu:

“Esnaf ve sanatkar demek altını çizerek ifade ediyorum ticaret yapan, alan satan, sırf ekonomik faaliyette bulunan insan demek değildir. Bizim medeniyetimizde bizim millet ve medeniyet ruhumuzda esnaf sanatkar gerektiğinde askerdir, alperendir. Gerektiğinde cephede vatanını savunan şehittir, gazidir, kahramandır. Gerektiğinde asayişi tesis eden polistir. Gerektiğinde adaleti sağlayan hakimdir, hakemdir. Gerektiğinde de şefkatli bir ağabeydir, kardeştir. Taksici, şoför deyip geçemezsiniz. Mahallenin ağabeyidir, mahallenin bekçisidir. Bakkal, kasap, manav, terzi deyip geçemezsiniz. O mahallenin adeta ruhudur. Sokağımızın, semtimizin vicdanıdır. Çok açık söylüyorum; esnafı çıkarıp aldığınızda Türkiye tarihinde geriye hiçbir şey kalmaz.”

“Söz bitti”

Erdoğan’ın, Ali İsmail davasının 5. duruşması sürdüğü sırada yaptığı konuşma tepkiyle karşılandı.

Ali İsmail’in ağabeyi Gürkan Korkmaz, mahkeme devam ederken Erdoğan’ın sözleri üzerine bir açıklama yaptı. Twitter hesabından Erdoğan’a tepki gösteren Korkmaz, Erdoğan’ın sözlerini hatırlatıp,”Söz bitti!” diye yazdı.

Kızılbayrak

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*