Anasayfa » GÜNDEM » Engin Ceber davasında üç müebbet hapis

Engin Ceber davasında üç müebbet hapis

Engin Ceber davasında 3 işkenceci müebbet hapis cezasına mahkum oldu. Tutuklu yargılanan Metris Cezaevi 2. Müdürü Fuat Karaosmanoğlu ile gardiyanlar Selahattin Apaydın ve Sami Ergazi’ye önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Daha sonra “iyi hal” nedeniyle ceza müebbet hapse çevrildi. Engin Ceber’in hunharca katledilmesiyle ilgili olarak 39 gardiyan, üç cezaevi müdürü, 13 polis, dört asker ve bir doktor yargılanıyordu.

Karar duruşmasında, daha önce müebbet hapis cezasına çarptırılan gardiyan Nihat Kızılkaya‘ya bu kez işkence yapmak suçundan 2,5 yıl hapis cezası verildi ve yattığı süre göz önüne alınarak tahliye edildi. Uzman çavuş Murat İşler, polisler Mehmet Pek ile Abdülmuttalip Bozyel işkence suçundan 2,5 yıl hapis cezasına çarptırılırken, cezaevi doktoru Yemliha Söylemez‘e 3 yıl 1 ay 15 gün ceza verildi. Murat Çise, Öncay Bozo ve Yavuz Uzun da 3’er kez 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

4 yıl önce 28 Eylül 2008‘de Yürüyüş dergisi dağıttığı için gözaltına alınıp tutuklanan Engin Ceber, İstinye Şehit Muhsin Bodur Polis Merkezi ve Metris Cezaevi‘ndeki işkenceler sonucu 10 Ekim 2008‘de yaşamını yitirmişti. Büyük öfke uyandıran bu olaydan sonra yürütülen ısrarlı mücadelelerle işkencecilerin cezadan kurtulmaları önlenmiş oldu. Engin Ceber’in ailesinin avukatı Taylan Tanay buna işaret ederken, aynı zamanda rehavete kapılmamak gerektiğini de belirtti. Tanay, özellikle Metris Cezaevi 2. Müdürü’nün tahliye edilmesini boşa çıkarttıklarını belirterek, “Bazı sanıkların kurtarılmasına erişemediler. Yargıtay aşamasında temkinli olmak gerekiyor” dedi. Daha önce müebbet hapis cezası verilen bir gardiyanın tahliye edilmesi, Tanay’ın sözlerinin bir örneğini oluşturuyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*