Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Enerji işçileri polisin ve faşistlerin saldırılarına karşı da direniyor!

Enerji işçileri polisin ve faşistlerin saldırılarına karşı da direniyor!

Adana’da işten çıkarıldıkları TEDAŞ önünde direnen Enerji Sen üyeleri, dün yine gözaltına alındı. Direnişteki işçiler son 24 saatte 3’üncü kez gözaltına alındı. İstanbul’da Enerji işçilerine Ülkü Ocakları’dan faşistler saldırdı.

Adana TEDAŞ’ta işten çıkarılan Enerji Sen üyesi taşeron enerji işçilerinin direnişi polis ablukasına rağmen sürüyor. İşçiler polis saldırısıyla önce sabah saatlerinde gözaltına alınmış, serbest bırakıldıktan sonra direniş alanına dönünce ikinci bir saldırıya maruz kalmıştı. Saldırılara rağmen direnişlerini sürdüren enerji işçileri dün akşam saatlerinde serbest bırakıldıktan sonra tekrar direniş alanına döndü. Polisin TEDAŞ’ın etrafını işgal etmesi nedeniyle direnişlerini kaldırımda sabahlayarak sürdüren işçiler sabah tekrar polis saldırısına uğradı. 8 İşçi TEDAŞ önündeki direniş alanından gözaltına alındı.

Enerji Sen üyesi 4 işçi de işten atılmalarını ve saldırıları protesto etmek için sabah saatlerinde kendilerini valilik önüne zicirledi. Zincirli eylem yapan 4 işçi de gözaltına alındı. Gözaltındaki 12 işçi Adana Emniyeti’nde.

İstanbul’da faşist çete işçilere saldırdı
İstanbul’da hakları için eylem yapan BEDAŞ işçilerine faşistler saldırdı. Polis ise Enerji Sen Genel Başkanı Kamil Kartal ile saldırıya uğrayan işçileri gözaltına aldı. Gözaltıları protesto eden enerji işçileri yolu kapatarak eylem yapıyor.

BEDAŞ’ta ücretlerinin ödenmesi talebiyle eylem yapan taşeron işçiler, önce faşistlerin sopalarla saldırısına maruz kaldı, ardından polis tarafından gözaltına alındı.

BEDAŞ’ta çalışan açma-kesme ve sayaç okuma işçisi 700 kişi, ücretlerinin ödenmemesi üzerine, 21 Mayıs Pazartesi günü iş bırakma eylemi yapmıştı. Enerji-Sen yöneticilerinin taşeron şirket patronları ile görüşmesi sonucu işçilerin talepleri kabul edilmişti.

Ancak sayaç okuma işinin verildiği taşeron şirket Çıra-Marsaş, işçileri tehdit etmeye başladı. Patronun, noter getirerek iş akitlerine son vereceğini açıklaması üzerine, işçiler 22-23 Mayıs günlerinde de iş bıraktı.

Bugün ise Enerji-Sen yöneticileri, Tes-İş Sendikası üyelerinin de eyleme katılması konusunda görüşme yapmak üzere Sefaköy’e gitti. Tes-İş üyeleri ile sendikasız işçiler, Enerji-Sen’e olumlu yanıt vererek, eylemlere katılacağını belirtirken, Çıra-Marsaş patronunun çağırdığı Ülkü Ocakları’ndan gelen 25 kişilik grup, sopalarla işçilere saldırdı. Ayrıca, işçiler zorla çalıştırılmaya ve minibüslere bindirilmeye çalışıldı.

Olaya müdahale eden polis, saldırıya uğrayan Enerji-Sen Genel Başkanı Kamil Kartal, Enerji-Sen Örgütlenme Uzmanları Ahmet Çakır ve Ali Duman ile Enerji-Sen ve Tes-İş üyesi 4 işçiyi gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlar Yenibosna 75. Yıl Polis Merkezi’ne götürülürken, gözaltıları protesto etmek için enerji işçileri karakolun önünde toplandı. Yaklaşık 350 işçi, yolu kapatarak Genel Başkan ve diğer arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi.

Bölgeye çevik kuvvet polisleri sevk edilirken, polisin Enerji-Sen Genel Başkanı’na “işçileri yolla ifadenizi alıp serbest bırakalım” önerisinde bulunduğu, ancak Kartal’ın bunu reddettiği öğrenildi. Enerji-Sen üyeleri, iş bırakarak karakol önüne gitti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*