Anasayfa » DÜNYA » Emperyalist kapitalist tekellerde skandallar birbirini izliyor!

Emperyalist kapitalist tekellerde skandallar birbirini izliyor!

Emperyalist kapitalist metaruluji ve otomotiv tekellerinin skandalları birbirini izliyor.

Geçtiğimiz yıl Almanya merkezli Volswagen ve Japonya merkezli Mitsibushi skandalları patlak vermişti.

Volswagen’in emisyon değerlerinde, Mitsibushi’nin ise yakıt tüketimi değerlerinde yolsuzluk yaptığı ve bunları gerçekte olduğundan düşük gösteren sahtekarlıkla satışlarını artırmaya çalıştığı ortaya çıkmıştı.

Derken bu kez Kobe Çelik skandalı patladı. Japonya’nın en büyük üçüncü çelik tröstü olan Kobe Çelik’in, dünyanın en büyük otomotiv ve uçak tekellerinin aralarında yer aldığı müşterilerine sattığı demir cevheri tozunun kalite değerlerinde yolsuzluk yaptığı açığa çıktı. Skandal Hondo Civic otomobillerinde kaporta göçükleri ile ortaya çıktı. Kobe Çelik skandalıyla, müşterileri arasında yer alan Toyota, Honda, Renault, Ford, Boeing gibi tekeller arasında tam bir panik başgösterdi, satışları düşmeye başladı.

Bununla da kalmadı, geçtiğimiz ay, bu kez Japonya merkezli Nissan Motor’da, otomobillerin fabrika denetimlerinde yolsuzluk skandalı patladı. Otomobillerin kalite ve teknik denetimlerinin yetkisiz taşeron şirketlere yaptırıldığı, ve asgari teknik ve güvenlik standartına uymayan milyonlarca otomobilin satıldığı ortaya çıktı.

Üstelik Nissan’ın yetkili kontrolden geçmeyen otomobilleri geri çağıracağını ve yetkili kontrole geçtiğini açıklamasından sonra, son 1 haftaya kadar halen yetkisiz taşeron kontrol sistemini sürdürdüğü de belirlendi.

Emperyalist kapitalizm her tarafından dökülüyor.

Kapitalizm gölgesini satamadığı ağacı kesmekle kalmaz.

Yeterince kar edemediği her türlü sağlık ve güvenlik önlemini de keser.

Artık sattığı tek şey çürüme ve ölümdür!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*