Anasayfa » GÜNDEM » Emperyalist kapitalist tekel skandalları dalgası devam ediyor: Bebek katili Nestle!

Emperyalist kapitalist tekel skandalları dalgası devam ediyor: Bebek katili Nestle!

Fransa merkezli küresel bebek maması tekeli Lactalis, Avrupa ve dünya çapında pazarladığı bebek mamalarına, bebeklerde ağır sağlık sorunlarına yol açan bir hayvan hastalığı virüsü (salmonella) bulaştığı açığa çıktığı için Fransa-Craon’daki fabrikasında bu yıl üretilen bütün ürünlerini geri çekeceğini açıklamak zorunda kaldı. Skandal Fransa’da 26 yeni doğan bebeğin Lactalis markaları mamalar nedeniyle hastalığa yakalanmasıyla açığa çıktı.

Şirket Fransa, İngiltere, Çin, Pakistan, Bangladeş ve Sudan’da, virus içerdiği öngörülen mamaların satışlarının durdurulması kararı aldı. Ancak Avrupa dışındaki ülkelerde raftaki mamaların satılmaması için uyarı yapılmakla yetinildi.

Lactalis skandalı, karlarını artırmak için zararların nasıl (aynı zamanda sağlık yıkımı olarak) toplumsallaştırıldığını gösteriyor. Skandal, kapitalizmin krizi koşullarında bir kutupta sermaye diğer kutupta sefalet, sağlıksızlık birikiminin nasıl hızlandırıldığını gösteren “rutin” örneklerden biri. Son dönemde, otomobilden demir çeliğe inşaattan gıdaya kadar emperyalist kapitalist tekellerin, zararlarını nasıl toplumsallaştırarak (işçilerin ve tüketicilerin sırtına yıkarak) karlarını koruyup yükseltmeye çalıştığını gösteren, skandallar birbirini izliyor.

Tekelci kapitalist medya, örtülemez hale gelen Lactalis skandalına satır aralarında yer vermek durumunda kalırken, gizlediği bir şey daha var: Küresel bebek maması tekeli Lactalis, aslında dünyanın en büyük gıda tekellerinden Nestle’nin iştiraki.

Ve bu Nestle’nin kimbilir kaçıncı ölümcül gıda skandalı! 88.8 milyar dolarlık ciroya sahip Nestle, geçtiğimiz yıl, hazır dondurulmuş pizzalarında cam kırıkları bulunduğu için Amerika’daki 3 milyon paket ürününü geri çağırmak zorunda kalmıştı.

2014’te Avrupa’da Nestle’nin hazır bebek sütlerinin bebekler için yeterli besin değeri içermediği açığa çıkmıştı.

2013’te Nestle’nin hazır et ve fastfood ürünlerinin at eti içerdiği İngiltere’de açığa çıkıp Avrupa çapında bir skandala dönüşmüştü.

Nestle’nin ve tekelci oligarşik kapitalist gıda endüstrisinin işçileri, emekçileri, çocukları, bebekleri nasıl zehirlediğinin skandalları saymakla bitmez. Fakat en önemlisi herhalde şudur: Başta Nestle olmak üzere hazır bebek maması ve bebekler için süt/süt tozu ürünlerinin, bebeklerde ölüm oranlarını 6 kat, yetersiz beslenme, sağlıksız bünye, çarpık gelişme, zeka geriliği oranlarını daha da fazla artırdığı 1974’ten beri biliniyor. Hazır bebek sütü (aynı zamanda bebek maması yapımında kullanılan süt tozu) ürünlerinin, 6 aydan küçük bebeklerin sağlıklı gelişimi için hayati önem taşıyan anne sütünün yerine geçirilmesi, içerdiği kimyasallar ve ürünü hem ucuza yoksullara pazarlayıp hem de karlı kılabilmek için kullanılan hileli yöntemler nedeniyle, 70’li yıllardan bu yana, özellikle Afrika, Asya, Latin Amerika’nın bağımlı ülkelerinin yoksul kesimleri arasında milyonlarca bebeğin ölümüne neden olduğu biliniyor. “Bebek katili Nestle!” kampanyaları 70’li yıllardan beri gündemde! Bu konuda sayısız araştırma, bilimsel rapor ve uluslar arası sağlık örgütlerinin mücadeleleri ve Nestle’yi boykot kampanyaları olmasına karşın, 43 yıldır 6 aydan küçük bebekler için hazır süt tozu ve mama ürünlerinin ve reklamlarının yasaklanması, en azından sıkı denetim altına alınabilmesi için pek az ilerleme kaydedilebilmiş durumda.

Halen tüm yapılan, içinden cam kırığı çıkan dondurulmuş gıda, kurtçuk larvası çıkan çukulata, ya da ağır bebek sağlığı yıkımına yol açan bebek maması/süt tozu olduğunda – o da tabii Avrupa ve Amerika’da- ürünlerin geri çağrılması ya da tüketicilere “uyarılar”dan ibaret.

Neden mi, bu kadar bariz sağlık yıkımlarına karşı bu tekellere karşı önlem alınamıyor? Çünkü dünyanın, emeğimizin, yaşamamızın, bebeklerimizin üzerinde bu kapitalist tekelci oligarklar oturuyor da ondan! Çünkü bu sistemde her şey metadır, ve metalaşmayan, kar getirmeyen hiçbir şeye (anne sütüne bile) varlık hakkı tanınmaz; çünkü bu sistemde kar herşeydir, işçilerin, kadınların, bebeklerin sağlığı ve yaşamı hiçbir şeydir de ondan!…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*