Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Emek ve meslek örgütleri Roboski için AKP binalarına yürüyecek

Emek ve meslek örgütleri Roboski için AKP binalarına yürüyecek

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB Roboski katliamıyla ilgili ortak açıklama yaparak, birinci yılını dolduracak olan katliamın yıldönümünde düzenleyecekleri eylem ve etkinlikler takvimini duyurdu. Emek ve meslek örgütleri, hem Roboski’ye gidecek, hem de kentlerde AKP binalarına yürüyüşler gerçekleştirecek.

Birinci yılını 28 Aralık 2012’de dolduracak olan Roboski katliamıyla ilgili emek ve meslek örgütleri ortak açıklama yaparak, katliamın faillerinin açığa çıkartılması için eylemler düzenleyeceklerini bildirdi.

DİSK, KESK, TMMOB, TTB tarafından yapılan açıklamada, katliamın AKP ve Genelkurmay Başkanlığı’nca “savaş zaiyatı” olarak değerlendirildiğine dikkat çekilerek; çoğu 13-20 yaş arasında olan 34 gencin ölümünün, “yasadışı iş yapıyorlardı” gerekçeleri ile meşrulaştırmaya çalışıldığı kaydedildi.

“Bir yıl kimileri için uzun kimileri için kısa bir zamandır. Roboski’de çocuklarının mezarı başından ayrılmayan analar için bir yıl, bitmek bilmeyen bir zamandır” diyen emek ve meslek örgütleri, ‘askeri araç ve helikopter sesleri ile korkuyla büyüyen çocuklar için 1 yılın oldukça uzun bir zaman olduğunu’ vurguladı.

Emek ve meslek örgütleri, eylem takvimleriyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Bizler; 28 Aralık’ı 29’una bağlayan gecede katliamın topraklarında, Roboski’de olacak, Roboski halkı ile birlikte 1 yıldır aydınlatılmayan katliamın hesabını bir kez daha soracak;

Tüm Türkiye’de ise 28 Aralık Cuma günü AKP binalarına yürüyüş gerçekleştirecek, AKP hükümetini yaşananların bir katliam olduğunu kabul etmeye, sorumlu ve faillerinin yargı önüne çıkarılması için üzerine düşen vazifeyi yapmaya yönelik çağrımızı bir kez daha yineleyeceğiz.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*