Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Emeğin, eğitimin, doğanın yıkımına kat çıkma paketi: “Üretim reformu paketi”

Emeğin, eğitimin, doğanın yıkımına kat çıkma paketi: “Üretim reformu paketi”

“Üretim reformu paketi” adı altında çalışmaları 1 yıldır sürdüğü söylenen neoliberal kapitalist üretimdeki artı-değer sömürüsü, karlılık ve emek ve doğa yıkımını artırma programı, Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanı tarafından açıklandı.
Paket ilk elde sanayi patronlarına büyük çaplı vergi, rant, arazi, ihale ayrıcalıkları getiriyor. Sanayi patronlarına; elektrikte TRT payı, haftasonu çalışma izni bedeli, emlak vergisi, yapı-denetim bedeli kaldırılarak, yılda en az 1 milyar liralık vergi teşviği aktarılıyor.

Organize Sanayi Bölgelerine Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı kurarak, bulundukları arazileri satın almadan bedelsiz kullanma hakkı getiriliyor. Üniversitelerle yapılacak işbirliği için ayrıca her sanayi şirketine yıllık 342 milyon lira devlet desteği öngörülüyor. Ayrıca “yerli” sanayi patronlarına kamu ihalelelerinde, yapım işleri ve girdilerde “yerli” ürün kullandıkları durumda yüzde 15 fiyat avantajı veriliyor.

Yapı kooperatifleri, İl Özel İdareleri ve Belediyelerce yapılacak Organize Sanayi Bölgeleri ve Küçük Sanayi Sitelerinin, idari ve sosyal tesis binaları, arsa binaları, arazi edinme masrafları, altyapı ve üstyapı yatırımları, enerji, ulaşım, iletişim, eğitim, mimarlık ve mühendislik hizmetlerinin tamamına ucuz kredi, vergi indirimi, teşvik destekleri getiriliyor. Buna göre örneğin yeni kurulacak OSB’leri, doğal gazı özel dağıtım şirketlerinden alabilecek ve bunun bir bölümü devlet tarafından ödenebilecek.
Bu kadarı bile, sanayi patronlarına yıllık milyarlarca lirayı bulan vergi ve maliyet indirimi ve teşvik anlamına geliyor. Bakan “sanayicilerin yüklerinin azaltılması”ndan bahsediyor. Ancak bir sınıftan almadan diğerine veremezsiniz! Bu yüklerin kimin sırtına yıkılacağından ise tabii ki bahsedilmiyor.

Paket kapsamında üniversiteler ve meslek yüksek okulları ve öğrencileri de daha doğrudan sanayi patronlarının hizmetine sunuluyor. Üniversitelerde Teknolojik Transfer Ofisleri kurularak, bölgede bulunan sanayiye yönelik araştırma-geliştirme çalışmaları yapacak ve patronların ısmarladığı projeleri gerçekleştirecek. Yine Yüksek Öğretim bünyesinde sanayi patronlarının (TOBB ve yerel şubelerinin) bulunduğu kalite, danışma ve koordinasyon kurulları kurulacak. Üniversite fen ve mühendislik bölümlerinde okuyan öğrenciler eğitimlerinin en az 1 yarıyılını bölgede bulunan sanayi şirketlerinde çalışarak geçirecekler. Organize Sanayi Bölgelerinde yapılacak Endüstri Meslek Liseleri için ucuz kredi verilecek, bu liselerde okuyacak öğrencilerin eğitim haraçlarının bir kısmını devlet karşılayacak.

Paket kent içinde kalan Organize Sanayi Bölgelerinin kent dışına taşınmasını öngörüyor. Bu neoliberal kapitalizmin, kent merkezlerinin işçi emekçi kitlelerin yoğunlaştığı mücadele alanlarından arındırma ve emeği görünmezleştirme, fabrika, sanayi, üniversite, büyük hastane, hapishane, stadyumları kent dışına sürgün etme programının bir parçası. Tabii kent içinde kalan OSB alanlarının rant alanına dönüştürülmesi de cabası.

İlk elde, 8 kentteki (Isparta, Malatya, Düzce, Rize, Konya, Uşak, Elazığ, Samsun) OSB ve KSS’ler kent dışına taşınacak. Toplamda 300 bin işçinin çalıştığı sanayilere genişleyecek bu taşıma işlemleriyle, bu sanayi bölge ve sitelerinde çalışan işçilere ne olacağına dair hiçbir açıklama, bakanlık plan ve açıklamasında yer almıyor.

Tabii patronların sermaye ve kar büyütmesine dönük olarak ise bolca düzenleme var. Taşınacak sanayi fabrikalarının ortalama 100 metrekarelik alandan ortalama 300 metrekarelik alana büyütülmesi öngörülüyor.

Taşınma ise, deniz kıyıları, deniz dolgusu, zeytinlik alanı ve meralık alanlara yapılabilecek. Bu doğa, çevre, tarımsal yıkıma kat çıkma anlamına geliyor.

Paket ilk elde, kapitalist sanayide yaşanan tıkanma ve karlılık krizine dönük, ve bu nedenle rant, finans, hizmet alanlarına kayan patronları sanayiye çekme, bunun için de “yerli, teknoloji odaklı ve yüksek katma değerli üretim yeteneğine ve nitelikli işgücüne sahip, akıllı üretim sistemlerinin kullanımının yaygınlaştığı, marka değerleriyle uluslararası pazarlarda rekabet eden sanayi” lansmanıyla sunulsa da, buna hizmet etmeyeceği açık. Yalnızca tüm o vergi indirimleri, teşvikler, ihale kolaylıkları, eğitim ve yüksek öğretimin tam kapitalize edilmesi, kent merkezlerinden taşınma ve doğanın ve tarım alanlarının daha fazla yapılaşmaya açılmasıyla, burjuvaziye milyarlarca dolarlık yeni rant, yağma kapıları açtığı, emeği, eğitimi, doğayı daha fazla yıkıma uğrattığıyla kalacak. Taşınma vesilesiyle onbinlerce işçi, işinden olacak, yerleşim merkezlerinden uzakta, tecrit edilmiş ve daha düşük ücretli, güvencesiz, sendikasız işlerde çalıştırma genişletilecek.

Patronlar bile bunun farkında. “Üretim reformu paketi” üzerine konuşan bir çok kapitalist sanayi sektörü patron örgütü temsilcisi, önce ağzı kulaklarında “paketin çok olumlu olduğu”nu söylüyor, ama sonra, “yetersiz” olduğunu, “üretkenlik ve katma-değer (artı-değer) artışı, teknoloji, markalaşma, uluslar arası rekabet için”, “çok daha geniş çaplı ve yapısal çözümlerin” gerektiği söylemekten de geri kalmıyor.

Sonuçta paket, Türkiye kapitalizm ve kapitalist sanayisinin tıkanma ve krizini, yeni emek-doğa yıkımı ve rant alanları açarak belki biraz daha zamana yayacak, kriz koşullarında ayıklanması gereken kobi patronlarına biraz kan akıtıp uzatmaları oynamalarını sağlayacak, fakat kapitalizmin yapısal krizine çözüm olmadığı gibi, onu daha fazla emeğin, eğitimin, doğanın sırtına yıkarak sınıfsal-toplumsal çelişkileri keskinleştirdiğiyle kalacak.

“Üretim reformu” paketi, yüksek öğretim ve eğitimin tam kapitalizasyonu paketi, kıdem, işgüvencesi, haftada 40 saat çalışma, sosyal haklar gaspı paketi, ve daha TÜSİAD’ın istediği pek çok neoliberal saldırganlık paketi, bir bütündür. İşçi sınıfına, emeğe, sağlığa, doğaya, geleceğimize kapitalist saldırganlığın yeni programıdır. Buna cevap da, ancak bu bütünlük içinde, sınıfa karşı sınıf, çürüyen kapitalizme karşı sosyalizm ekseninden verilebilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*