Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “Elma kokusu duyarsanız nefesinizi tutun…”

“Elma kokusu duyarsanız nefesinizi tutun…”

“Bütün sokaklar cesetlerle doluydu. Etrafta dayanılmaz bir koku hâkimdi. Körpecik bebelerden bazılarının derileri kavrulmuş, bazılarının vücudu mosmor kesilmişti. Cesetlerin çoğu kadın, çocuk ve yaşlı insanlara aitti. Bazı bebekler annelerinin kucağından fırlamış yerde sere serpe yatıyorlardı. Kimi evinin avlusunda kurulmuş sofra başında; kimi kapının eşiğinde; kimi bebeğini emzirirken; kimi oyun oynarken yakalanmıştı zehirli ölümün pençesine…

Şehrin dışındaki boş tarlalarda ise, toplu halde ölmüş yüzlerce insan vardı. Uzaktan bakıldığında, sanki tarlalarda ot yerine insan bedenleri biçilmişti. Bu açık hava mezarlığında, yine kadın ve çocuklar çoğunluktaydı. Hepsi birbirlerine sokulmuş, korkunç ölüme teslim olmuşlardı.
Bazıları ise, su birikintilerinin başında ölüvermişlerdi. Bunlar da, kimyasal gazların yaktığı vücutlarını suyla ıslatarak kurtulmaya çalışanlardı. Toplu cesetlerin arka planında, otlarken yine zehirli gazın etkisiyle telef olmuş ve vücutları şişmiş hayvanların görüntüsü göze çarpıyordu. Kısacası, bomba isabeti almış birkaç binanın dışında her şey yerli yerindeydi, ama bütün canlılar ölmüştü.” (Ramazan Öztürk, Sessiz Tanık)

Emperyalist güçler destekli Saddam rejimi ve bölge kasabı olarak atadığı “Kimyasal Ali”nin Enfal operasyonunun bir parçası olan Halepçe kimyasal katliamında çoğunluğu sivil halktan 5 bin Kürt öldürüldü. Katliamın dünyaya duyurulmasında önemli rol oynayan Ramazan Öztürk’ün “Sessiz Tanık” başlıklı fotoğrafı, katliamda parmağı olan emperyalist güçlerin medyası Times ve Newsweek dergileri tarafından, alay edermiş gibi “yılın fotoğrafı” seçildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*