Anasayfa » DÜNYA » Ekvator’da isyan kazanımla sonuçlandı!

Ekvator’da isyan kazanımla sonuçlandı!

Ekvator’da İMF paketine karşı 11 günlük büyük isyan, kazanımla sona erdi. Devlet başkanı Moreno, işçi, yerli ve öğrenci isyanına karşı geri adım atmayacağını açıklamış, 2 gün önce OHAL’i ülke çapında sıkıyönetime çevirmişti. Ancak geri adım atmayan isyancı kitleler oldu, isyan büyüyerek sürdü.

Pazar günü devlet başkanı Moreno, yerli örgütlerinin liderleri ile yeniden görüşmeye oturmak zorunda kaldı. Görüşmeler, BM yerel temsilcisinin de katılımıyla TV’den naklen yayınlandı. Yerli örgütleri konfederasyonu CONAİE’nin başkanı Jaime Vargas görüşmeye yerli kıyafetleri içinde katıldı.

Görüşme sonunda Moreno, akaryakıttan devlet sübvansiyonunun kaldırılmasıyla 2 kattan fazla zam getiren, kamu işçi ücretlerinde yüzde 20 kesinti ve yıllık tatillerde yüzde 50 kesinti öngören İMF-devlet uygulamasının geri çekildiğini, sendikalar ve yerli örgütlerin temsilcileriyle tasarının, “ülkenin en yoksul kesimlerine yük getirmeden, ve çalışanların ve yoksulların çıkarı gözetilerek yeniden şekillendirilmesi için birlikte çalışılacağını” açıkladı.

CONAİE lideri Vargas, görüşme sonunda, bunun halk ve yerli hareketi için bir zafer olduğunu, isyanın amacına ulaştığını, barikatları kaldıracaklarını, ancak devlet yönetiminin yasanın halk temsilcileriyle birlikte yeniden ele alınması resmi sözünü yerine getirmesi için taban basıncı ve uyanıklığı elden bırakmama çağrısı yaptı.

Ekvator’da 11 gündür iktidarı sarsan grev, isyan ve direnişte, 7 kişi öldü, 1200 kişi gözaltına alındı veya tutuklandı.

Pazar günkü anlaşma sonrasında, göstericiler akşam sabaha kadar “zafer” kutlamaları yaptı. Sosyalist sınıf bilinçli işçiler, isyana son verilmekle birlikte, bunun yalnızca bir saldırının geri püskürtülmesi olduğunu, kapitalizm kaldırılmadan kriz ve saldırıların bitmeyeceğini, sarsılan iktidarın yeniden toparlanmasına izin vermemek ve daha büyük, daha örgütlü mücadeleler için hazırlık yapmak gerektiği çağrıları yaptılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*