Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Dünya genç işçiler buluşması Seferihisar’da…

Dünya genç işçiler buluşması Seferihisar’da…

Türkiye’de 3. Dünya Genç İşçiler buluşması, 22-27 Haziran tarihleri arasında Seferihisar’da yapılıyor:

Başka türlü bir şey için buluşuyoruz

Burası gibi değil istediğimiz dünya
Denizi ayrı deniz
Havası ayrı hava

Dünyanın dört bir yanından kadın erkek genç işçiler,
Sabahları aydınlık akşamları tok,
Denizi, toprağı, havası, suyu, dağı taşıyla,
Kadın erkek genç yaşlı – insanıyla,
Başka türlü bir dünya için
22-27 Haziran 2010’da Seferihisar/Türkiye’de üçüncü kez buluşuyor!

İlk adımı 2008’de atmıştık, tarihin en derin krizlerinden biri kapıdayken. Balıkesir/Gönen’de buluşmuş ve hem Türkiye, hem dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen genç işçiler olarak, ilk adımımızda bile yeri sarsabileceğimizi görmüştük. İlk adımın güveniyle ikinci kez Seferihisar’da buluştuk, 2009’da, daha güçlü, daha umutlu ve daha da büyüyerek. Ekonomik krizin ve tüm dünyayı derinden sarsan faturasını ödemeyeceğimizi ilan etmiştik. Hep bir ağızdan “Kazanacağız!” dedik ve eksiği, fazlasıyla buluşmayı daha da büyütmek, eksiğini onarıp fazlasını artırmak için damarda dolaşan taze kan gibi dağıldık dünyanın dört bir yanına. Şimdi yeni bir buluşmada, daha güçlü, daha kararlı, daha kalabalık ‘Kazanacağız’ demek için, tüm zenginliği ve güzelliğiyle yeni bir dünyanın müjdesini yaratmak için 2010’da Seferihisar’da buluşuyoruz.

Yeni bir yüzyılda dünyanın daha güzel bir yer olacağını iddia edenlerin vaatleri daha ilk on yıl dolmadan çöktü. Yeryüzüne egemen olan çokuluslu tekeller, onların sözcüsü hükümetler, uluslararası kuruluşlar ve dünyanın “büyük” güçleri yeryüzünü daha çok eskittiler; yeni yüzyıl sadece yeni krizler, yeni savaşlar, daha fazla açlık ve yoksulluk, çatışma, savaş getirdi. Dillerinden dökülenin aksine korudukları tek şey kendi egemenlikleri ve zenginlikleri oldu. İnsanlığın kültürel, sosyal ve çevresel birikimi her geçen gün egemenlerin elinde eriyor. Tüm insanlığı doyurabilecek ekonomik, sosyal ve kültürel zenginliği, kendi aralarında da paylaşamadıkları gibi, dünyayı sadece ezilenler için değil kendileri için de yaşanabilir bir yer olmaktan çıkarıyorlar. Türlü oyun ve savaşla hırpaladıkları yeryüzünü tüm insanlığa dar ediyorlar.

Ancak dünyanın dört bir yanından milyonlarca insan yeryüzünün tek sahibinin onlar olmadığını gösteriyor. Kadınlar, erkekler, gençler, işçiler, işsizler, halklar bu kötüye gidişe dur demek için direndi, direniyor. Onlar ayırmak istedikçe halklar birleşiyor, onlar işsizliği, örgütsüzlüğü, güvensiz geleceği dayattıkça ezilenler daha fazlası için mücadele ediyor. 2010, tüm dünyada direnişlerin büyütüldüğü, susturulduğu sanılan milyonların sesinin yükseldiği bir yıl olarak tarihe geçecek görünüyor. Türkiye’de de işçiler, gençler, kadınlar ”TEK EL” olup bu saltanatın uzun sürmeyeceğini gösterdi. Aylarca süren TEKEL direnişi, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yeni bir dönemin başladığını, hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını, ezilenlerin işlerine, emeklerine, geleceklerine, yeryüzüne sahip çıktığının işareti oldu.

Şimdi, Türkiye’de TEKEL’le ve dünyanın diğer direnişlerini, direnişlerimizin, mücadelemizin seslerini birleştirmek için buluşmanın, yeni bir dönemin, yeni bir baharın, yeni bir dünyanın yapısı için ihtiyacımız olan harcı karmanın zamanı! Bu yeni zamanda neler yapılması gerektiğini, gideceğimiz yolu birlikte çizmek için Dünya Genç İşçi Buluşması 2010’da buluşmanın zamanı!

Toplumsal Araştırma ve Eğitim Merkezi (TAREM), Türk-İş ve DİSK’e bağlı toplam 16 sendikanın örgütleyiciliğinde gerçekleşen ilk iki buluşmanın üçüncü adımında, yan yana yürüdüklerimiz de çoğalıyor. Daha fazla kâr hırsı için insanları olduğu gibi kültürleri, kentleri de tek tipleştiren egemen anlayışa karşı, insanın ve tüm canlıların rahatça yaşayabileceği, kültürel ve tarihi birikimin korunduğu bir kent anlayışı olan citta slow (yavaş şehir)’un Türkiye’deki biricik temsilcisi Seferihisar ev sahipliğini, TIE-Netherlands yurtdışı ortaklığını üstleniyor. Önceki buluşmalarda Almanya, Avusturya, Hollanda, Yunanistan, İsviçre, Belçika, Rusya, Sırbistan, Kosova, Bolivya, Arjantin, Şili, Brezilya ve Venezüella’dan katılımcıları ağırlayan buluşma, bu yıl da yeni memleketlerden yeni sesleri katarak devam ediyor yoluna. Bu yıl, buluşmamız özel bir önem daha taşıyor. İstanbul’da yapılacak Avrupa Sosyal Forumu’ndan hemen önce, forumun sesine ses, gücüne güç katmak için de buluşacağız.

Önceki buluşmalarımızda olduğu gibi, deneyimlerimizi paylaşacak, uluslararası direnişin yöntemlerini konuşacağız. Kendi şarkılarımızı söyleyecek ve dinleyeceğiz, fotoğraftan sinemaya, şiirden tiyatroya kültürel ve sportif etkinlikler de düzenleyeceğiz. Buluşmamıza bilim insanları, aydınlar, sanatçılar, sinemacılar, müzisyenler, tiyatro sanatçıları, gazeteciler, akademisyenler de seslerini, sözlerini katacaklar. Dünya Genç İşçi Buluşması 2010’un son gününde, sesimizi Avrupa Sosyal Forumu’nun mücadele ve direniş seslerine ve Seferihisar’ın “sakin” çığlığına katarak daha da büyüteceğiz. Ve Türkiye’nin/dünyanın her yerinden bize katılmak isteyen herkese açıyoruz kapılarımızı.

Biz genç işçiler;
Ekonomik, sosyal ve ekolojik krize karşı
tüm güzelliği ve zenginliğiyle yeni bir dünyanın kapılarını aralamak,
Yeryüzünü tüm renkleriyle, kadını ve erkeği, insanları ve tüm canlıları için havası suyuyla
Herkes için yaşanabilir bir dünya için,
Örgütlü bir yaşam, güvenli bir gelecek ve insana yakışır kentler için,
Egemenlerin paylaşamadığı dünyayı, ekmeğimizi bölüşür gibi bölüşmek için
2010’da Seferihisar’da
BULUŞUYORUZ!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*