Anasayfa » DÜNYA » Dünya çapında grev ve sokak eylemleri yaygınlaşıyor!…

Dünya çapında grev ve sokak eylemleri yaygınlaşıyor!…

Güney Kore: İçlerinde otomotiv ve gemi inşa işçilerinin de olduğu 160 bin işçi, işsizliğe ve hükümetin kemer sıkma politikalarına karşı greve gitti. 10 bin işçi parlamento önünde oturma eylemi yaptı.

Tunus: İMF programına ve ücretlere zam yapılmayacağı açıklamasına karşı, son 10 yılların en büyük kamu grevi yaşandı. Greve 700 bin kamu işçisi katıldı.

İran: Grev ve direniş dalgası yeniden yayılıyor. Haft Tapeh şeker fabrikası işçilerinin grevine, öğretmenler grevi, kamyon sürücülerin grev ve blokajları, gençlerin protesto gösterileri, çarşı esnaflarının kepenk indirmesi ve çok sayıda başka grev ve direniş de katıldı. İran devleti gösterileri gözaltı ve tutuklamalarla bastırmaya, çeşitli devlet görevlilerini görevden alarak oyalamaya çalışsa da, gösteriler büyüyerek sürüyor.

Bulgaristan: Yoksulluğa, yolsuzluğa, hayat pahalılığına ve vergilere karşı ülke çapında hükümetin istifası talebiyle kitle eylemleri bir aydır sürüyor. Eylemci kadınlara hakaret eden ırkçı başbakan yardımcısı istifa etmek zorunda kaldı. Yol kesme ve internetten eylem organize etme gerekçesiyle çok sayıda gözaltılara karşı eylemler sürüyor.

Fransa: Akaryakıt vergi ve zamlarının tetiklediği kitle eylemlerine 300 bin kişi katıldı. “Sarı yelekler” ile sembolleşen eylemlerde, petrol istasyonları ve yollar bloke edildi, çok sayıda çatışma yaşandı. Bir gösterici blokaj eylemi sırasında yaşamını yitirdi, 200 kişi yaralandı, 300 kişi gözaltına alındı. Eylemler çok çeşitli gösteri ve etkinliklerle sürüyor.

Belçika: Fransa’daki akaryakıt eylemleri Belçika’ya da yayıldı. Ülke çapında akaryakıt ve yol blokajları, barikat eylemleri sürüyor. Eylemin başını sanayi işçileri ve kamyon sürücüleri çekiyor. Eylemlerde araçlar ateşe verildi, yer yer çatışmalar yaşanıyor, rafinerileri ateşe verme çağrısı yaptığı ileri sürülen bir grup gözaltına alındı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*