Anasayfa » BASINDAN » DTK ve DTP 14 Temmuz Diyarbakır mitingini fiilen yapacak

DTK ve DTP 14 Temmuz Diyarbakır mitingini fiilen yapacak

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından 14 Temmuz Cumartesi günü yapılmak istenen “Özgürlük İçin Demokratik Direniş” mitingi Diyarbakır Valiliği tarafından yasaklandı. Ancak yasak kararı DTK tarafından gayr-ı meşru ilan edildi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından 14 Temmuz Cumartesi günü yapılmak istenen “Özgürlük İçin Demokratik Direniş” mitingi Diyarbakır Valiliği tarafından yasaklandı. Ancak yasak kararının kendileri için herhangi bir meşruiyeti olmadığını söyleyen DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk “halkımızı tutum almaya çağırıyoruz” dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ile Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından 14 Temmuz Cumartesi günü yapılmak istenen “Özgürlük İçin Demokratik Direniş” mitingine Diyarbakır Valiliği izin vermedi.

VALİLİK: MİTİNG TARİHİYLE DEMOKRATİK ÖZERKLİĞİN İLAN EDİLDİĞİ GÜN AYNI

Yasaklama ile ilgili Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada, miting düzenlenmek istenen tarihin; Silvan’da 13 askerin yaşamını yitirdiği saldırının birinci yıl dönümü olduğu belirtildi. Açıklamada, ayrıca “Aynı tarihin, tek taraflı Sözde Demokratik Özerklik ilan edildiği gün olduğu açıkça görülmektedir” denildi.

Halkın yanlış bilgilendirilerek sokağa çekilmeye çalışıldığını belirten Valilik, “Güvenlik görevlilerimiz ile vatandaşlarımızı karşı karşıya getirmeye, düzenlenecek kanunsuz etkinlik ve eylemlere katılım sağlamaya teşebbüs eden illegal gruplar ile müzahir oluşumların bulunduğuna ilişkin bilgiler de bulunmaktadır” iddiasında bulundu.

Valilik, BDP ve DTK’nin miting ile ilgili açıklamalarında “direniş-savaş” gibi telkinlerde bulunduğunu, vatandaşlar arasında kin, nefret ve düşmanlık duyguları oluşturabilecek çağrılara yer verdiğini ileri sürdü.

Diyarbakır Valiliği, bu nedenlerden dolayı mitinge izin vermediğini bildirdi.

TUĞLUK: AKP NEWROZ’DAKİ GİBİ YENİLECEK

Dün akşam saatlerinde açıklanan yasak kararını bu sabah ANF’ye değerlendiren DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, valiliğin 14 Temmuz Mitingi’ni yasaklama girişimini, “Hiçbir meşruiyeti yoktur. Halkımız onurlu mücadelesine sahip çıkacaktır ve bu yasağı aşacaktır” şeklinde değerlendirdi. Tuğluk, AKP’nin Newroz’daki gibi yenileceğini kaydetti.

Diyarbakır Valiliği’nin 14 Temmuz Mitingi’ne yönelik yasak girişimi Diyarbakır’da DTK ve BDP Eşbaşkanları tarafından saat 13:00’da düzenlenecek olan basın toplantısıyla değerlendirilecek. Ancak toplantı öncesinde ANF’ye konuşan DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, Valilik açıklamasında iddia edildiği gibi, kendilerine kararın tebliğ edilmediğini belirtti. Dün akşam karardan haberdar olduklarını belirten Tuğluk, şunları söyledi: “Bu kararı Kürtlere karşı başlatılan imha ve tasfiyenin bir parçası görüyoruz. Kürtler bu konsepte direnişlerini başlattılar. Mitingde de bu iradenin açığa çıkmasından korktular ve yasaklama girişiminde bulundular. Klasik bir devlet yaklaşımıyla, korkusuyla karşı karşıyayız. Anlaşılan o ki AKP, Kürt halkının direnişini polis gücüyle, devlet gücüyle yönelerek yeneceğini sanıyor. Bir yandan da kendi korkusunu yaşıyor, kaygısını yaşıyor. Kürtler teslim alınmayacağını, biat etmeyeceğini bir kez daha gösterecek diye, mitingi engellemeye çalışıyor.”

‘HALKIMIZI TUTUM ALMAYA ÇAĞIRIYORUZ’

DTK Eşbaşkanı Tuğluk, Kürtlerin benzer politikalara geçmişten beri tanıklık ettiğine değinerek, “Buna rağmen özgür geleceğine, siyasi iradesine sahip çıkarak zorbalığa karşı daima direnmiştir. Yapılacak tek şey var; hem bizim, hem de halkımızın tek yapacağı onurlu mücadelemizi, direnişimizi sürdürmektir. Bu yasaklama kararının meşruiyetini tanımıyoruz” diye konuştu.

AKP Hükümeti’nin Newroz’da da aynı hataya düştüğüne dikkat çeken Aysel Tuğluk, ekledi: “Ama çok güçlü halk direnişiyle birlikte Newroz’da bu yasak aşıldı, anlamsızlaştı. Bu mitingde de, 14 Temmuz’da da halkımız bunu yapacaktır. Halkın iradesine set koymanın bir meşruiyeti yok. Halkımızı karara karşı tutum almaya davet ediyoruz.”

HALK İNİSİYATİFİ: ÖZGÜRLÜK MİTİNGİNE KATILMAK TARİHSEL BİR GÖREVDİR

Öte yandan bir açıklama yapan Kürdistan Halk İnisiyatifi, 14 Temmuz’da Diyarbakır’da yapılacak olan “Önderliğe Özgürlük İçin Demokratik Direniş” mitingine katılım çağrısında bulunarak, “Özgürlük mitingine katılmak tarihsel bir görev ve sorumluluktur” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*