Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Doğa Talanı Gar Yalanı

Doğa Talanı Gar Yalanı

Ankara’da Eryaman semti sakinleri semtlerinin karşısındaki Şeker Fabrikası arazisinde yapımı başlayan “Yüksek Hızlı Tren Gar kompleksi yalanına” karşı harekete geçtiler. Gezi Direnişi’nin etkisiyle oluşturulan Eryaman Halk Dayanışması bölgedeki bu rantçı projenin iptal edilmesi için Etimesgut bünyesi içinde bulunan tüm halk dayanışmalarına, sivil toplum örgütlerine ve tüm demokrat ve özgürlükçü siyasi partilere çağrı yaparak ilk eylemi 22 Aralık pazar günü gerçekleştirdi.

Etimesgut’un içinde neredeyse imara açılmamış tek toprak parçası olan Şeker Fabrikasının bu arazisinin önünde şimdi yan yana dikilen fotoğraflarla tüm Ankara ve özellikle bölge halkına müjdelenen Yüksek Hızlı Tren Gar Kompleksinin arkasında kocaman bir doğa katliamı ve büyük bir rant yatmaktadır. Şeker fabrikası arazisi önüne yerleştirilen YHT Gar Kompleksi inşaatını duyuran tabelalar gerçeği anlatmıyor. Çünkü bu şantiyenin asıl işlevi olarak sunulan gar kompleksi gerçekte bu bölgeye değil, Tandoğan yakınlarında Etiler bölgesine kuruluyor. YHT terminalinin TCDD Tren Garı yakınlarına yapılacağı ortaya çıkınca, Şeker Fabrikası arazisinin ağır bakım üniteleri ve kimyasal depolama alanlarının da içerisinde yer aldığı, 16 bina ve 33 demiryolu hattını da barındıran devasa bir tesis için ayrıldığı anlaşıldı!

Projenin asıl içeriğinin anlaşılmasından sonra TMMOB’ye bağlı Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden de itiraz gelmiş, oda yetkilileri konut yoğunluğu olan bir bölgede bakım tesisi inşa edilmesine yönelik kararı kent planının olmamasına bağlamışlardı.

eryaman2Eryaman Halk Dayanışması Basın Açıklaması’ndan:
“Sokağımızda, mahallemizde, köyümüzde ve kentimizde insanca yaşamak için; ötekileştirmeye, çevre katliamına karşı çıkmak için; adalet ve eşitlik arayışı için; her türlü demokratik kişi hak ve özgürlüklerimize yapılan saldırılara karşı yurt çapında başlatılan Haziran direnişini Eryamanlılar olarak biz de yedi aydır sürdürmekteyiz.
Eryaman halkı; gökdelenler için Göksu Parkı’ndan geçirilen yol ve özel sektöre peşkeş çekilen tam donanımlı hastane arazisinden sonra , şimdi de Şeker Fabrikası arazisine dikilen gösterişli tabelalarla kandırılıyor. Yaklaşık 4.500 dönümlük Şeker Fabrikası arazimizin 300 dönümlük bir bölümüne YHT Gar Kompleksi yapılıyor.
Bu tesiste yurt çapındaki tüm hızlı tren setlerinin ağır bakım-onarım hizmetleriyle her türlü temizlik ve depolama işlemleri gerçekleşecek. Vagonlardaki tuvaletlerin temizlikleri bile burada yapılacak. Elli adet yüksek hızlı tren setinin bakımına yetecek kapasitede, 33 adet demiryolu hattı kurulacak.  “Gar” dedikleri şeyin altından bir “Ağır Bakım Çöplüğü” çıkacak!

eryamanÇeşitli zararlı maddeler ve atıklarla da desteklenen, çevre kirliliği yaratan, halk sağlığı açısından çok büyük sakıncalar doğuran böylesine ağır tesisler, kent merkezlerine yapılmazlar… Ankara’da “her dediğim dedik” anlayışıyla ve hiçbir sağduyulu insanın kavrayamayacağı bir dayatmayla bu tesisler, kentin göbeğindeki en değerli arazilerimizden birisine yapılmak istenmektedir.
Buna izin vermeyeceğiz! Etimesgut’umuzun havasını, suyunu kirlettirmeyeceğiz! Eğer bu tesisler Şeker arazisine yapılacak olursa, her şeyden önce bazı kimyasal atıklar yoluyla toprağımız, yer altı su kaynaklaımız ve havamız kirlenecektir… Büyük bir yeşil alanımız, Etimesgut’un ve Ankara’nın elinden kayıp gidecektir. Bu projeden sorumlu olan Etimesgut Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi, halka hesap vermelidir.”

Devrimci Proletarya okurlarının da destek verdiği eyleme ayrıca birçok devrimci, demokrat kurumdan ve 100. Yıl İnisiyatifi ile Batıkent Dayanışma Platformu’ndan da katılımcılar oldu. Eylemi gerçekleştirdikten sonra bölgede bir gözlem yürüyüşü yapan 250-300 civarında eylemci “bu daha başlangıç…” sloganlarıyla mücadelelerine devam edeceklerini dile getirdiler.

eryaman1

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*