Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » KCK operasyonları devam ediyor

KCK operasyonları devam ediyor

KCK üyeliği gerekçesiyle son günlerde Kürt siyasi temsilcilere dönük yoğunlaştırılan operasyonların son adresi Şırnak ve Cizre ilçesi oldu. Polislerin düzenlediği ev baskınlarında 50’yi aşkın kişi gözaltına alındı.

DİYARBAKIR- Şırnak Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi polisleri, sabaha karşı 02.00 sularında Şırnak merkez ile Cizre ilçesinde çok sayıda eve baskın düzenledi.

Baskınlara özel harekat timleri de katıldı. Yapılan baskınlarda aralarında sendikacılar, BDP yöneticileri, İl Genel ve Belediye Meclis üyelerinin de olduğu 50’yi aşkın kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlardan bazılarının isimleri şöyle: Eğitim-Sen Şırnak Şube Başkanı Serhat Uğur, BDP yöneticisi Mehmet Birlik, Şırnak Belediye Meclis üyeleri Aydın Kısat ve Cemil Yorgun, DTK Sözcüsü Temel İdil, BDP İl Başkan Yardımcısı Salih Gülenç, Kent Meclisi Sözcüsü İrfan Kaplan.

Ev baskınları ile eşzamanlı olarak BDP Şırnak il ve Cizre ilçe binasına da baskın düzenlendi. Binalardaki aramalar devam ederken, baskın ve gözaltı gerekçesi hakkında bilgi alınamadı.

Bu arada, gözaltıları protesto eden Cizre halkı ile polis arasında çatışmalar yaşanıyor.

ANKARA’YA GİDEN KADINLARA GÖZALTI

Öte yandan, “Kürt sorununa Demokratik Çözüm Öcalan’a özgürlük” şiarıyla Ankara’ya düzenlenen yürüyüşe katılmak için Cizre ve Bitlis’ten yola çıkan konvoydan da 5 kişi gözaltına alındı.

Adana’nın Pozantı İlçesi’nde durdurulan araçlarda bulunan Cizre Belediye Başkan Vekili Hanım Onur, İl Genel Meclis Üyesi Sarya Ölmez, BDP Cizre İlçe Yöneticisi Şükran Akyol ile Sitiya Zin Kadın Danışmanlık Merkezi çalışanı Harika Peker gözaltına alındı.

Bitlis’ten yola çıkan otobüs de aynı nokta durdurularak, kadınlar kimlik kontrolünden geçirildi. Arama sonrasında DÖKH aktivisti Taybet Belge gözaltına alındı. 5 kadının Diyarbakır’a götürüldüğü belirtildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*