Anasayfa » GÜNDEM » DİSK: 12 Eylül OHAL ile sürüyor

DİSK: 12 Eylül OHAL ile sürüyor

12 Eylül askeri darbenin 37. yıl dönümü dolayısıyla açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “12 Eylül OHAL ile sürüyor” diye belirtti.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 12 Eylül askeri darbenin 37. yıl dönümü dolayısıyla açıklama yayımladı.

“12 Eylül OHAL ile sürüyor” diyen Beko, “Her türlü demokratik tepkiyi baskı ve zorla sindiren, işkenceyi/devlet terörünü kurumsallaştıran, konfederasyonumuz DİSK’in faaliyetlerini durdurarak ve yöneticilerini yargılayarak, üyelerini zorla sarı sendikalara üye yaparak emeği örgütsüz hale getiren 12 Eylül askeri darbesi 37. yılını doldurdu” diye kaydetti.

12 EYLÜL TOPLUMA AĞIR BEDELLER ÖDETTİ
ABD desteğiyle gerçekleştirilen darbe topluma ağır bedeller ödettiğini belirten Beko, “İşçi sınıfının örgütlü gücünü, direncini, siyasi temsilini ortadan kaldırmak, Türk-İslam ideolojisini egemen anlayış haline getirmek, yurttaşların demokratik katılımının önünde barajlar dikmek, toplumun tüm farklı renklerini yok etmek 12 Eylülcülerin başlıca politikalarıydı” dedi.

12 Eylül’ün AKP ile devam ettiğinin altını çizen Beko, “2017 yılının 12 Eylül’ü, 15 Temmuz darbesi kadar ülke çapında ilan edilmiş Olağanüstü Hal ve onun aracılığıyla yaşatılan hak ihlalleriyle de anılacak” diye vurguladı.

Bir yıldan fazladır süren OHAL döneminde Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük kamu görevlisi tasfiyesi yaşandığının altını çizen Beko, “12 Eylül döneminde kamu kuruluşlarından 1402 sayılı Sıkıyönetim Kanunu kapsamında yaklaşık beş bin kişi çıkarılmışken; OHAL ilanından bugüne aralarında yaklaşık altı bin akademisyenin de olduğu toplamda yüz yirmi binin üzerinde kamu görevlisi ihraç edilmiştir” diye belirtti.

12 EYLÜL’ÜN 9 YILDA ULAŞAMADIĞI RAKAMA ERDOĞAN TÜRKİYE’Sİ ULAŞTI
12 Eylül 1980 tarihinde başlayıp yaklaşık 9 yıl süren sıkıyönetim döneminde yaklaşık 52 bin kişi tutuklanmış iken; OHAL’in ilk bir yılında 51 bin kişinin tutuklandığının ifade eden Beko, “12 Eylül’ün 9 yılda ulaştığı rakama Erdoğan Türkiye’si bir yılda ulaşmıştır” dedi.

Beko, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:
OHAL’in ilan edilmesinin üzerinden geçen bir yılı aşkın sürede gazeteler, radyolar ve televizyonlar kapatılarak çalışanları ya işsiz bırakılmış, ya da cezaevine gönderilmiş; temel hak ve özgürlüklerin kullanımı fiilen kısıtlanmış; tam da 12 Eylül’de olduğu gibi işçilerin başta grev hakkı olmak üzere sendikal hak ve özgürlükleri rafa kaldırılmış, halkın iradesi atanan kayyumlarla gasp edilmiş ve Anayasa’nın başlangıç ilkelerinde belirtilen ‘demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti’ olma özelliği ayaklar altına alınmıştır.”

12 EYLÜL’ÜN FİKİRLERİ İKTİDARDA
12 Eylül darbesinin 37. yılında darbecilerin kendileri mezarda, fikirleri iktidarda olduğunu kaydeden Beko, “Parlamentoyu kapatmak, bombalamak ya da bir anayasa değişikliğiyle yetkilerini budayarak onu yürütmeye tabi kılmak darbecilere özgü yöntemlerdir” diye belirtti.

DİSK’in bugüne kadar darbelerin ve her türlü dikta girişiminin karşısında demokrasi, sosyal hukuk devleti, emek, barış ve laiklik talep ettiğini vurgulayan Beko, OHAL uygulamaları karşısında da bu taleplerle duracağı ifade edildi.

TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERE SAYGI GÖSTERİLSİN
DİSK’in 15 Temmuz darbe girişimine de karşı olduğunu hatırlatan Beko, “Hükümeti, 12 Eylül’ün 37. yılında darbe hukukuna, OHAL uygulamasına ve ülkemizin itibarını uluslararası alanda ayaklar altına alan tüm bu hukuksuzluklara son vermeye ve yarattığı mağduriyetleri gidermeye çağırıyor; temel hak ve özgürlüklere saygı göstermesinin hayati önemine bir kez daha vurgu yapıyoruz” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*