Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Direnişteki işçilerden ortak eylem

Direnişteki işçilerden ortak eylem

Haksız yere işten atılan ve direnişlerini sürdüren Hey Tekstil işçileri, Bedaş iççileri, Rosteks Tekstil işçileri ve Ankara İMO’dan atılan Cansel Malatyelı seslerini birleştirerek Taksim’de ortak eyleme imza attılar.

199 gündür direnen Hey Tekstil işçileri 188 gündür direnen Cansel Malatyalı, 97. gününde olan Bedaş direnişçileri ile Roseteks işçilerini ve taleplerini ifade eden pankart ve dövizlerle Taksim meydanından Galatasaray Lisesi önüne yürüyen kitle sık sık ‘Direne direne kazanacağız‘, ‘İşçiyiz haklıyız kazanacağız‘, ‘Cansel Malatyalı yalnız değildir‘, ‘Hey tekstil işçileri yalnız deyildir‘, ‘Bedaş işçiler yalnız değildir‘, ‘Roseteks işçileri yalnız deyildir‘, ‘Direnen işçiler onurumuzdur‘, ‘Kurtuluş yok tek basına ya hep beraber ya hiç birimiz‘ sloganlarını atarak yürüyen yaklaşık 250 kişilik kitle Galatasaray Lisesi önünde toplandı.

Burada ilk sözü ÇHD’den Avukat Taylan Tanay aldı. Tanay kısa konuşmasında hakları için direnişte olan onlarca işçi olduğunu belirterek, mücadelenin birleştirilerek güçleneceğinini vurguladı ve her hafta direnişçi işçilerin ortak eylem ve açıklamasının olacağını açıkladı.

Hey tekstil, Bedaş, Roseteks ve direnişçi Cansel Malatyalı adına ortak açıklamayı Hey Tekstil işçisi Zeki Mehmet Gördeğir okudu.

Ekmekleri, hakları ve gelecekleri için direndiklerini belirten Gördeğir, “İşlerinden atılmış, hakları gasp edilmiş milyonları temsil ediyoruz, çünkü ülkenin her yerinde her gün yüzlerce işçi kardeşimiz hiçbir hakları verilmeden işinden atılıyor, iş mahkemeleri, idari başvurular sonuçsuz kalıyor, açlığa ve umutsuzluğa terk ediliyoruz. Bu kadere teslim olmamak için direniyoruz.” dedi. Açıklamada Hey Tekstil, Roseteks, Bedaş , Cansel Malatyalı ve ayrıca gerek Antep’te organize sanayide süren büyük tekstil işçileri direnişi gerekse de diğer işçi direnişlerinin sadece kendi hakları ve alacakları için değil işçi sınıfı için direndikleri vurgulandı.

Polis baskısına, mafya–patron tehditlerine boyun eğmeyen direnişlerimizden bazıları 200. günlere yaklaşıyor . Tüm baskılara karşı direnmeye devam ediyoruz çünkü haklarımızı almak için direnmek dışında bir yol olmadığını biliyoruz

Bizler için nasıl direnmek dışında bir yol yoksa kazanmak için birleşmek dışında da bir yol yoktur. Bugun direnişlerimizi zaferle sonuçlandırmak ve umudu büyütmek için Hey tekstil, Roseteks, Bedaş işçileri ve Cansel Malatyalı olarak ‘İşçiyiz haklıyız kazanacağız’ şiarıyla direnişlerini birleştirdiklerini belirten işçiler Hey Tekstil ve Roseteks işçileri için kıdem ve ihbar tazminatlarını, ödenmeyen maaşlarını, Cansel Malatyalı ve Bedaş işçileri için ise işlerine geri dönebilmeleri taleplerini dile getirdiler.

Cansel Malatyalı’da eylemde söz alarak şunları ifade etti; “Demokratik kitle örgütünde bir emekçiyken işten atıldım. Onurumuzun ve ekmeğimizin birilerinin iki dudağı arasında olmaması için sizler gibi bende direnişe başladım.
188 gündür tek başına direniyorum. Direnişe başlarken önce kendime güvendim. Kararlılıkla bugüne kadar geldim. Benim gibi işinden atılan işçilerle kaderlerimizi direnişte ortaklaştırmak, aynı zamanda direnişimizin kaderini de değiştirmektir. Ankara’dan buraya geldim çünkü sevinçler nasıl paylaştıkça çoğalıyorsa, üzüntüler paylaştıkça azalıyorsa direnişler de genişliyor. Bunu bilmek, bugün burada olmak benim için mutluluk. Birleşerek kazanacağımıza, kararlılıkla direnişlerimizi büyüteceğimize inanıyorum”


Malatyalı’nın konuşmasının ardından “Her biri AKP iktidarı tehdidi altında bulunan sendika, kıdem tazminatı, iş güvencesi hakkımıza sahip çıkmak patronların bizden gasp ettikleri hakları almak için ülkenin her yanaında direnen işçi kardeşlerimizi birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz” denilerek açıklama bitirildi.

Eylem Grup Yorum korosunun şarkıları ve marşlarıyla sona erdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*