Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Evet, “bu mesele 11 bin TEKEL işçisini aştı!”

Evet, “bu mesele 11 bin TEKEL işçisini aştı!”

TEKEL direnişindeki işçilerin kararlı bekleyişi devam ediyor. 20 Şubat’ta yapılacak olan merkezi eyleme odaklanan direnişe destek eylemlerinin de arkası kesilmiyor. Aydın ve sanatçılar TEKEL işçileri ile dayanışmak için nöbetlere başladılar. Şair Ataol Behramoğlu işçilerin yanında nöbetteydi. Behramoğlu açlık grevine de destek verdi. Kendisi de beyaz bant takarak bir günlük açlık grevi yaptı.

Pazar günü ise işçilerin yanında ilk olarak Ekin Sanat Tiyatrosu vardı. Ayrıca Aynur Haşhaş da mini bir konser verdi çadırkentte. İşçilerin bugün farklı illerden gelen destekçileri de vardı. İstanbul’dan gelen Genel-İş sendikası üyeleri, Psikologlar Derneği Girişimi, bugün Sakarya Caddesi’ndeki çadırkentteydiler.

Dün 14 Şubat “Sevgililer Günü” olması nedeniyle işçilerin ziyaretine eşleri ve çocukları da geldi. Duygusal anların yaşandığı buluşmalarda işçiler özellikle çocukları ile buluşmanın sevincini ve hüznünü bir arada yaşıyorlar. Çocuklar babalarının açlık grevinde olması nedeniyle kendilerinin de yemek yiyemediklerini söylüyorlar.

Açlık grevinde bulunan işçilerin sayısı 23’ü bulurken yeni katılımların da olması bekleniyor. İşçilerden uzun süredir Ankara’da olanlar 20 Şubat eylemi öncesinde memleketlerine giderek aileleri ile hasret giderip oradaki işlerini de hallederek yeniden Ankara’ya gelecekler.

İşçilerin gündeminde ise 2 gündür Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Siyaset Meydanı programında yaptığı “belediyelere devredilme önerisi” var. Başbakanın direniş karşısında sıkıştığı, topu başka yerlere atmaya çalıştığı yorumlarının yanı sıra, şimdiye kadar kendilerine destek olan belediyelerden de bu öneri karşısında ciddi adımlar atılması ve somut bir teklif ile Başbakanın karşısına çıkılması beklentisi var işçilerde.

SEKA’nın temsil ettiği belediyeler örneği devletin TEKEL işçilerinin direnişinin kazanımlarının daha sonra gelecek benzer örneklerde kullanılmasının önüne geçme niyetini taşırken, direniş karşısında sıkışmışlığı da gösteriyor. Siyaset Meydanı programında AKP’nin akil destekçisi Mehmet Barlas’ın “Bu mesele 11 bin TEKEL işçisini aştı” sözlerini sarfetmesi de bu sıkışmışlığın net yansıması olarak görülmeli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*