Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Direnen inşaat işçileri kazandı!

Direnen inşaat işçileri kazandı!

Giresun’da TOKİ tarafından yaptırılan Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi şantiyesinde, 7 haftalık ücretlerini alamadıkları için 16 gündür direnişlerini sürdüren 15 inşaat işçisi, gasp edilen haklarını almayı başardı.

İnşaat İşçilerinin Derneği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, dernek, işçiler ile bağlantıya geçtiğinde işçiler 11 gündür İş Yasası’nın 34. maddesi gereği ‘çalışmama hakkı’nı kullanıyordu. Daha sonra işverenle iletişime geçen dernek, “İşçilerin dağılmaması, birlikte durması, kararlı tutum alması dernek yöneticilerinin yaptıkları müzakerelerle birleşince bütün işçiler haklarına kavuştular” dedi.

Hak gasbına uğrayan inşaat işçilerine her türlü desteği sunmaya hazır olduklarını belirten İnşaat İşçilerinin Derneği, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “İşverenler işçilerin dağınıklığından faydalanıyor. İşçileri, çalıştıkları firmayla ilgili bilgileri sorun yaşadıkları zaman değil çalışmaya ilk başladıkları günden itibaren öğrenmeleri yönünde teşvik ediyoruz. Başarıyla sonuçlanan bu direniş de bir kez daha gösterdi ki, biz işçiler birlik olduğumuzda ve haklarımız için birlikte mücadele ettiğimizde, karşımıza çıkan tüm güçlükleri aşabiliriz. Giresun’daki kararlı direnişlerinden ötürü işçi kardeşlerimizi kutluyor, bu direnişin tüm işçilere örnek olmasını diliyoruz.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*