Anasayfa » GÜNDEM » ‘Devlet halkla restleşirse bugün 10.000 yarın 20.000 olur’

‘Devlet halkla restleşirse bugün 10.000 yarın 20.000 olur’

Açlık grevleri 56.günü geride bırakırken sendikalar, emek ve meslek örgütleri, insan hakları kuruluşları Başbakan Erdoğan’a seslendi.

Cezaevlerinde başlatılan açlık grevi 56’ncı gününe girerken, sendikalar, emek örgütleri temsilcileri ile insan hakları savunucuları, açlık grevindeki tutuklu sayısının artması ile birlikte durumun çözümsüz bir hal almadan çözümün ortaya konulmasını istedi. KESK Genel Başkanı AKP’nin üç maymun politikasının iflas ettiğini ve artık düşmanca politikadan vazgeçmesi gerektiğini ifade ederken, DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, ortamı başbakanın gerdiğini kaydetti. Sendikal Güç Birliği dönem sözcüsü ve TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk’de taleplerin karşılanmasının kıyameti koparmayacağını belirtti ve Güç Birliği olarak taleplerin karşılıklı oturup değerlendirilmesinden yana olduklarının altını çizdi.

YUSUF ALATAŞ: DEVLET HALKLA RESTLEŞİRSE…

Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FİDH) Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Alataş, Cezaevlerinde bugün itibariyle 10 bin kişinin açlık grevlerinde olduğuna dikkat çekerek, “Devlet halkla restleşirse bugün 10 bin yarın 20 bin olur” dedi.

Kürt siyasi tutukluların PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının sağlanması ve anadilde savunma ile anadilde eğitimin önündeki engellerin kaldırılması amacıyla başlattığı açlık grevi 56’ncı gününde devam ediyor.

AÇLIK GREVCİLERİ SAYIYI ON BİNE ÇIKARARAK KARARLILIKLARINI ORTAYA KOYDU

5 Kasım’a kadar yaklaşık 700 mahpusun başlattığı ve sürdürdüğü açlık grevi 5 Kasım’dan sonra tüm cezaevlerinde bulunan hasta, yaşlı ve çocuklar hariç bütün PKK’li ve PAJK’lı tutuklulurın açlık grevine başlaması ile sürüyor. Tüm kürt siyasi tutukluların açlık grevine başlamasını DİHA’ya değerlendiren emek ve meslek örgütü temsilcileri ve insan hakları savunucuları, açlık grevcilerinin sayıyı 10 bine çıkararak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın söylemleri karşısında kararlılıklarını ortaya koyduğunu kaydetti.

KESK GENEL BAŞKANI LAMİ ÖZGEN: AÇLIK GREVLERİ KAYGI VERİCİ BOYUTTA

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, açlık grevleriyle ilgili emek güçleri olarak basına verdikleri demeçlerde kaygılarını dile getirdiğini belirterek, bugün itibarıyla bütün cezaevlerinde açlık grevlerinin başlamasının kaygı verici boyutlara geldiğine dikkat çekti. Özgen, AKP’nin üç maymununun iflas ettiğini dile getirerek, AKP’nin açlık grevlerini “şantaj” olarak değerlendirip kamuoyunu kışkırttığı ve bunun kabul edilemez olduğunu belirtti. Özgen, “AKP düşmanca yaklaşımından vazgeçmesi lazım. Toplum bir bütün olarak kaygılı. Hükümetin bu konuda çözüm üretmesi lazım. Bugün yaşananlar 12 Eylül’den beter şeylerdir. Hükümet en kısa zamanda adım atması gerekir” diye konuştu.

DİSK GENEL BAŞKANI EROL EKİCİ: HÜKÜMET ORTAMI GERİYOR

DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, açlık grevleri ile birlikte kamuoyunda duyarlılığın arttığını belirterek, Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarının ise ortamı gerdiğini vurguladı. Taleplerin insani olduğunu söyleyen Ekici, herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırdı. Bedenlerini ölüme yatıran tutsaklara karşı hükümetin sessizliğini koruduğunu söyleyen Ekici, “Biz emek güçleri olarak kimsenin ölmesinden yana değiliz, bu insanların yaşamlarını yitirmemesi için topyekun bir çabanın olması lazım” şeklinde konuştu.

EĞİTİM-SEN: DEMOKRATİK HAKLAR İÇİN İNSANLAR BEDENLERİNİ ÖLÜME YATIRMIŞ

Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız ise, “İnsanlar demokratik taleplerinin karşılanması için bedenlerini ölüme yatırmışlardır. Hükümet bu konuda sessizliğini koruyor. Açlık grevleri kaygı verici boyutlara gelmiş durumda. Biz hiç kimsenin ölmesinden yana değiliz. Hükümet bu konuda gerekeni yapmalı” dedi.

SENDİKAL GÜÇ BİRLİĞİ: TALEPLER KARŞILANABİLİR

Sendikal Güç Birliği Dönem Sözcüsü ve Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası (TÜMTİS) Genel Başkanı Kenan Öztürk de, açlık grevcilerinin taleplerinin insani olduğunu dile getirerek, bu talepler doğrultusunda sorunun çözülmesi gerektiğini söyledi. Bu sorunun çözülmesi için inatlaşmanın olmaması gerektiğini ifade eden Öztürk, sorunun çözülmesinin Türkiye’ye kaybettirmeyeceğini söyledi. “Biz Sendikal Güç Birliği olarak bu taleplerin karşılıklı olarak değerlendirilip çözülmesi taraftarıyız” diyen Öztürk, insanların hayatları söz konusu olduğu için hükümetin bir an önce adım atması gerektiğini belirtti. Taleplerin karşılanması durumunda kıyametin kopmayacağını söyleyen Öztürk, Başbakan Erdoğan’ın da olumsuz açıklamalardan vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

İHD: TECRİT KABULLENİLEMEZ BİR DURUM

İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, açlık grevlerinin bu kadar büyümesinin vahim bir durum olduğunu ve sadece sözlerle açlık grevlerinin bitemeyeceğini söyledi. Kürt sorununun her geçen gün derinleştiğinin altını çizen Türkdoğan, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kabullenilemez bir durum olduğunu kaydetti. Erdoğan’ın, “Öcalan’ın ailesi görüşebilir; ancak avukatlarıyla ilgili böyle bir durum yok” şeklindeki açıklamasını sert bir dille eleştiren Türkdoğan, bu açıklamaların otoriter bir devlette yapılacağını söyledi. Açlık grevi eyleminin 56’ncı gününde olduğunu ve ilk grubun sorunun çözülmesi durumunda dahi sağlık sorunları yaşayabileceğini belirterek, “Temennimiz bu sorunun bir an önce çözüme bağlanmasıdır” ifadesinde bulundu.

FİDH: DEVLET HALKLA RESTLEŞİRSE BUGÜN 10 BİN YARIN 20 BİN OLUR

Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FİDH) Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Alataş, açlık grevlerinin önemli bir sorun olduğuna dikkat çekerek, direnişçilerin vücutlarını ölüme yatırmasının görülmesinin gerektiğini söyledi. Devletin açlık grevlerini tehdit olarak algılamamasının gerektiğine vurgu yapan Alataş, açlık grevlerinin bir hak olduğunu söyledi. Cezaevlerinde bugün itibariyle 10 bin kişinin açlık grevlerinde olduğuna dikkat çeken Alataş, “Devlet halkla restleşirse bugün 10 bin yarın 20 bin olur” dedi. Türkiye’nin açlık grevlerine yabancı olmadığını söyleyen Alataş, ölümlerin olmaması için Başbakan Erdoğan’ın sert tutum sergilemekten vazgeçmesi ve tutsakların hukuki taleplerine bir an önce çözüm getirilmesini istedi.

MAZLUMDER: DEVLET İNATLAŞMA OLARAK BAKMAMALI

MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, hükümetin açlık grevlerine yaklaşımını eleştirerek, “İnatlaşmaya varan etkiler görülüyor” dedi. Açlık grevlerinde temel hakların istendiğini ve devletin de buna böyle bakması gerektiğini söyleyen Ünsal, tutsakların sayısının artmasının daha fazla sertleşme olarak görülmemesi gerektiğini dile getirdi. Ünsal, cenazelerin çıkmaması, kalıcı sakatlıkların yaşanmaması için bir an önce taleplerin görüşülüp çözümün oluşturulması gerektiğine vurgu yaptı.

TİHV: BU ÜLKEYE YAKIŞMAYAN SÖZLERİ BAŞBAKAN DİLE GETİRDİ

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Genel Başkanı Metin Bakkalcı da, “Hergün yeniden kahroluyoruz” diyerek son günlerde gidişatın kendilerini derinden kaygılandırdığının altını çizdi. Bakkalcı, açlık grevinde olan tutsakların tıbbi değerlendirmelerini yakından takip ettiğini, yapılan tetkiklere bakıldığında durumlarının ciddi olduğunu dile getirdi. “74 milyon insan bu insani duruma seyirci kalıyor” diyen Bakkalcı, açlık grevlerine yenilerinin eklendiğini, durumun daha çözülmez bir hal almadan gerekenin yapılmasının şart olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan’ın Kızılcahamam’daki üslubunu eleştiren Bakkalcı, “Demokratik bir ülkede olmayacak konuşmaların Kızılcahamam’da örneğini gördük. Bu ülkeye yakışmayan sözleri Başbakan dile getirdi” dedi.

EmekDünyası.Net/DİHA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*