Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » DEV TEKSTİL: Sendikamız Yöneticilerine Hapis Cezası Verildi!

DEV TEKSTİL: Sendikamız Yöneticilerine Hapis Cezası Verildi!

Sendikamızın 2016 yılında “İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği”ni büyütme çağrısıyla gerçekleştirdiği basın açıklamasına polis hiç bir uyarıda bulunmadan azgınca saldırarak üye ve yöneticilerimizi gözaltına almıştı. Gözaltına alınırken ve gözaltı esnasında üye ve yöneticilerimize işkence yaparak ölüm tehditlerinde bulunmuşlardı.

Polisin keyfi ve gerekçesiz saldırısı sonrası üye ve yöneticilerimiz hakkında 2911 sayılı yasaya muhalefetten dava açılmıştır. Dava aşamasında polis tutanaklarına dayalı düzmece bir fezleke hazırlanmıştır. Geçtiğimiz günlerde sonuçlanan mahkemede karar çıktı. Mahkeme tarafından Merkezi Yürütme Kurulu üyemiz Emel ÖZYÖN, Genel Koordinatörümüz Mehmet Ali KARABULUT ve sendikamızın üyesi Kayhan ASLAN’a 1 yıl 6 ay hapis cezası verilmiştir. Hiçbir delile dayanmayan kararın kendisi de başlı başına bir hukuk skandalıdır. Kararda yönetici ve üyelerimiz hakkındaki atılı şuçu işlediklerine dair yeterli delil olmadığı için beraat verilirken sonraki satırlarında hapis cezası verilmektedir. Hukuk skandalı olan kararın ilgili bölümünü sunuyoruz.

“Sanıklar hakkında 2911 sayılı yasa 32/1 maddesi uyarınca cezalandırılmaları talebi ile mahkememize kamu davası açılmış ise de, soruşturma aşamasında 23/01/2016 tarihli CD izleme tutanağında sanıkların izinsiz toplantıyı sonlandırmaları gerektiği yönünde 3 kez uyarıldığı, sanıkların dağılmama konusunda ısrarcı olduğu, gruba müdahale edildiği sırada sanıkların polise zorluk çıkardıkları bildirilmiş ise de, yapılan aramalara rağmen bu görüntülerin bulunamadığı, mahkememiz dosyasında bulunan CD’de bahsedilen kayıtların yer almadığı, olayda kamera kaydı yapıldığı halde bu kaydın bulunamaması nedeniyle salt olay tutanaklarına dayanılarak sanıklara ceza verilemeyeceği anlaşılmakla oluşan şüphe sanıklar lehine değerlendirilerek CMK’nın 223/2-e maddesi uyarınca yüklenen suçun sanıklar tarafından işlendiğinin sabit olmaması nedeniyle beraatlerine karar verilerek aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur.

HÜKÜM : Gerekçesi kararda açıklandığı üzere;

al-Sanıklar Mehmet Ali Karabulut, Emel Özyon, Kayhan Aslan’ın eylemine uyan 2911 sayılı yasa 28/1 maddesi gereği ve suçun işleniş şekline göre takdiren ayrı ayrı 1 YIL 6 AY HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILMALARINA,”

Tam bir hukuk skandalı olan kararın, ilgili bölümünden de anlaşıldığı gibi yargı siyasi bir karar vermiştir.

İşçilerin, emekçilerin, ezilen halkların haklı ve meşru istemlerini sahiplenmek ve elde etmek için mücadele etmek, düzen yargısı tarafından suç sayılmıştır. 2016 yılında Kürt kentlerinde gerçekleştirilen katliamlara ses çıkarmamıza, halkların kardeşliğini savunmamıza tahammül edememişlerdir. Katliamlara ve kirli savaşa ses çıkarmak suç değildir, her şeyden önce insani bir sorumluluktur. Biz insani değerlerimize ve sorumluluklarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Bir kere daha ifade ediyoruz. Hiçbir güç bizi haklı olanı savunmaktan, İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği mücadelesini büyütmekten alı koyamayacaktır.

“Yaşasın İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği” demeye devam edeceğiz.

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*