Anasayfa » DÜNYA » Dev şirketler işçi kıyımına hazırlanıyor

Dev şirketler işçi kıyımına hazırlanıyor

Ekonomik kriz ortamını fırsata dönüştüren dünya devi şirketler, çalışanlarını işten atıyor. Son 2.5 ayda birçok şirket 66 bin kişinin işine son verme kararı aldı.

Avrupa’daki borç krizine yönelik olumsuz beklentiler yurt dışındaki dev şirketler ve bankalar üzerinde ‘olumsuz’ etkisi yaratıyor. Bazıları ise kar oranları artmasına rağmen kriz ortamını fırsata dönüştürmek istiyor. Son 2.5 ay içinde yurt dışında çok sayıda kurum ve kuruluş 66 bine yakın kişiyi işten çıkarma kararı aldı. İşten çıkarma kararlarının çoğunluğu bankalardan gelirken, rekor Nokia Siemens Networks’ün (NSN) elinde bulunuyor. Finlandiyalı Nokia ve Alman Siemens AG’nin ortak olduğu şirket, yıllık 1.35 milyar dolar tasarruf etmek amacıyla 2013’e kadar 17 bin kişinin işine son verecek.

2008 krizinin hemen ardından Japonya dışında dünya genelinde 8 bin çalışanını işten çıkaran elektronik parça üreticisi TDK ise dünya genelinde 11 bin çalışanını daha işten çıkaracak.

Belçikalı süpermarket zinciri Delhaize, çoğu ABD’de olmak üzere yaklaşık 5 bin çalışanını işten çıkarmayı planlarken, içecek devi PepsiCo 4 bin çalışanının işine son verecek.

Gelirleri bakımından dünyanın en büyük rüzgar türbini üreticisi Danimarkalı Vestas da yaptığı açıklamada, küresel finansal kriz piyasada talebin daralmasına yol açtığı gerekçesiyle büyük bölümü Danimarka’da olmak üzere dünya çapında 2 bin 300 kişiyi işten çıkaracağını kaydetti.

Air France-KLM, bu yıl 2 bin kişiyi işten çıkaracağını açıklarken, İsviçreli ilaç şirketi Novartis ise ABD’de yaklaşık 2 bin çalışanının işine son verecek. Adobe da bu süreçte 750 çalışanını işten çıkartma kararı aldı.

Son 2.5 ayda 8 banka toplam 21 bin 880 kişinin işine son vereceğini duyurdu. Buna göre 2015 sonuna kadar İtalya’daki 5 bin 200 çalışanın işine son vereceğini açıklayan Unicredit, bankalar arasında ilk sırada yer alırken, onu 4 bin 500 kişi ile Citigroup takip etti. RBS ise yaptığı açıklamada, İngiltere ve uluslararası bürolarında çalışan 3 bin 500 kişiyi işten çıkaracağını belirtti.

Hollanda bankası ING, 2 bin çalışanını işten çıkaracağını açıklarken, Danimarkalı Danske Bank da 2 bin kişiyle yollarını ayıracak.

(ANF / 17.01.12)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*