Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Dev Sağlık-İş üyeleri taşeron ihalesini bastı

Dev Sağlık-İş üyeleri taşeron ihalesini bastı

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde üniversite yönetimi ile taşeron şirket arasında yasalara aykırı bir biçimde yapılmak istenen taşeron ihale toplantısı Devrimci Sağlık-İş üyesi işçilerin direnişine sahne oldu.

Toplantının gerçekleştirileceği Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü’ne “İnsan ihaleyle çalıştırılmaz, sağlıkta taşeron olmaz” pankartıyla yürüyen yaklaşık 200 işçi, ilk olarak bir basın açıklaması düzenledi. Yapılan basın açıklamasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde mücadeleyle kazanılan hakların, taşeron ihale masalarında kaybedilmesine asla izin verilmeyeceği ifade edildi.

Devrimci Sağlık-İş üyeleri, açıklamadan sonra rektörlük binasına girmek isteyince çevik kuvvet polisinin saldırısı yaşandı. Saldırıya karşın işçilerin bir kısmı barikatı aşarak rektörlüğe girebildi.

İşçiler, toplantının yapıldığı salona da girmeye çalıştı. Bu sırada önce özel güvenlik, sonra da çevik kuvvetin çok sert saldırı daha gerçekleştirdi. İşçiler darp edilirken, kapalı alanda sıkılan biber gazından dolayı hem işçiler hem de hastalardan fenalık geçirenler oldu.


Polis ve özel güvenlik saldırısında yaralanan 10 işçi hastaneye kaldırıldı.

Devrimci Sağlık-İş üyelerinin direnişi sonrasında rektörlük 4 temsilci ile görüşme teklifinde bulundu. Öngörüşmeye Devrimci Sağlık-İş Genel Sekreteri Gürsel Kaya, Eğitim Uzmanı Derya Öztürk, DİSK Bölge Temsilcisi Ayhan Ekinci ve Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Ali Uluşahin katıldı.

Öngörüşme sonrasında Devrimci Sağlık-İş Uludağ Üniversitesi Temsilcisi Fikret Sarıgül, Eğitim Uzmanı Derya Öztürk ve Bölge Temsilcisi Ayhan Ekinci, Uludağ Üniversitesi Rektörü Kamil Dilek ve Tıp Fakültesi Dekanı Mustafa Güllülü ile görüşmeye girdi.

Salonun kapısında direnen işçiler, 10.30 itibariyle yeniden hastane kapısına bekleyen işçiler tarafından alkışlarla ve sloganlarla karşılandı.

Devrimci Sağlık-İş heyeti, rektör ve dekanla yaptıkları görüşmeden sonra sağlık işçilerine bilgi verdi. Rektörün ihale yapılması konusunda geri adım atmayacağını belirten temsilciler, kendilerinin de haklarından geri adım atmalarının söz konusu olmadığını söyledi.

Sağlık işçileri, ihale toplantısı sonuçlanana kadar hastane önünde bekleyeceklerini ve toplantı sonucuna göre hareket edeceklerini açıkladı.

Öte yandan hastanenin önüne, bahçesine ve içine yüzlerce çevik kuvvet polisi konuşlandırıldı.

Devrimci Sağlık-İş’in yürütmüş olduğu fiili ve hukuksal mücadele sonucu, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışan 1500 işçinin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kararı ve 19 Mart 2010 tarihi itibariyle hastane işçisi olduğu tescil edilmişti. İdari ve hukuksal olarak kesinleşmiş bu karar, bakanlığın ve rektörlüğün bürokratik mekanizmalarında bekletilmiş ve görmezden gelinmişti.

Uludağ Üniversitesi’ni işlediği suçtan geri dönmeye çağıran Devrimci Sağlık-İş Sendikası ise “Emeğimizi, kimliğimizi, geleceğimizi taşerona teslim etmedik. Sendika hakkımızı da taşerona teslim etmeyeceğiz. Mücadeleyle kazandık, ihale masasında kaybetmeyeceğiz. Sendika hakkımızı taşerona teslim etmeyeceğiz” demişti.

Sendika.Org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*