Anasayfa » BASINDAN » Dersim, Cudi, Gabar, Kato, Jîrka, Besta… yanıyor!

Dersim, Cudi, Gabar, Kato, Jîrka, Besta… yanıyor!

Dersim, Cudi, Gabar, Kato, Jîrka, Besta… Kürdistan’ın kadim ormanları, dağları, taşları bir kez daha ateş altında…Buralarda yoğunlaşan askeri operasyonlar sadece gerillayı değil, Kürt halkının tutkuyla bağlı olduğu doğayı ve o doğanın şekillendirdiği toplumsal yaşamı doğrudan hedefliyor. Boşaltılan köyler bir kez daha boşalmaya zorlanıp, köylüler Şırnak’ın Şapatan köyünde olduğu gibi özel savaş maşaları eliyle işkencelerden geçiriliyor. Bu düşmanlık ve tarihsel kin-korku, doğayı dışında tutmayan dizginsiz bir teröre dönüşüyor.

 

Askeri operasyonlar bahanesiyle yapılan top atışları tarihini hesaplayamayacağımız ağaçların gövdesini tutuşturacak şekilde nişanlanıp, yapılıyor. Günlerdir cayır cayır yanan ormanlar bilerek söndürülmüyor, köylülerin müdahale çabaları ya yetersiz kalıyor ya da engelleniyor. Devasa ormanlık alanlar hızla küle dönüyor.

 

DEDEF (adına) Munzur Koruma Kurulu, KARDEF (adına) Peri suyu Koruma Platformu, Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Platformu. Demokratik Alevi Dernekleri, Munzur Çevre Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Dersim Araştırmalar Merkezi, HDK Ekoloji Meclisi, Yeşil Öfke Ekoloji Meclisi bugün saat 12:30’da İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde yapacağı basın açıklamasıyla Dersim’de her geçen gün çapı büyüyen orman yangınlarına dikkat çekecek.

 

Kurumlar yaptıkları çağrıda, “Dersim’de son haftalarda askerlerin ateş açması sonucu birçok ayrı noktada orman yangınları görülmektedir. Dersim’ in yaşam yolları, Dersim’in nefes aldığı bölgeler, suyun beslendiği yamaçlar yakılıyor. Dersim ateş içinde. Dersim yanıyor. Dersim’de operasyonların artması ile birlikte her yerde ateş var. Son haftalarda çıkarılan orman yangınları Dersim’in ünlü meşe ormanlarını yok ediyor.. Bir kısmı halkımız tarafında söndürülmesine rağmen ormanlar yakılmaya devam ediliyor” diyerek, katılım ve duyarlılık vurgusunda bulundular.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*