Anasayfa » BASINDAN » DEBA İşçileri Direniş Çadırı Kurdu

DEBA İşçileri Direniş Çadırı Kurdu

Denizli’de 3 yıldır alamadıkları maaş ve kıdem tazminatları için mücadelelerini sürdüren Denizli Basma Sanayii (DEBA) işçileri, DEBA fabrikası önünde basın açıklaması yaparak direniş çadırı kurdu.

Yaklaşık 200 kişinin katılımıyla yapılan basın açıklamasına polis müdahale ederek işçilerin fabrika önünde basın açıklaması yapmalarına engel olmaya çalıştı. Polisin barikatına yüklenen işçiler, polis barikatını aşarak ” direne direne kazanacağız, zafer direnen emekçinin olacak, susma haykır tazminat haktır, kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları eşliğinde fabrika önünde basın açıklamasını okudu.

İş Bankası’nın, fabrika etrafına dikenli tellerle çevirip “Türkiye İş Bankası AŞ Mülküdür” şeklinde pankart astığı görülürken, işçiler adına konuşan eski TEKSİF örgütlenme uzmanı Ömer Atılgan ; “Bu yaşanan durum polis, İş Bankası ve Esat Sivri işbirliğinin en açık göstergesidir. İş Bankası biz fabrikaya ipotek koymadık diye BirGün’e tekzip yayınlatırken, bizim meşru mücadelemiz ve kararlılığımız sonucunda gerçekler bir bir ortaya çıkmaya başlamıştır. İş Bankası, fabrika önünde çadır kuracağımızı öğrenir öğrenmez bu iş yeri İş Bankası AŞ’nindir şeklinde pankart açılarak, iki gün öncesine kadar DEBA levhalı fabrika bir gecede nasıl olduysa İş Bankası’nın mülkü haline gelmiştir! Reklamlarında mutlu aile profili çizen ve 88.yılını kutlayan İş Bankası’na soruyoruz; 850 işçinin mutsuz ailesiyle mi mutlu aile reklamı yapacaksınız? Yine İş Bankası’na soruyoruz; bu fabrikanın değeri nedir, sizin alacağınız ne kadar, şu ana kadar bunun ne kadarını aldınız? Eğer hiç para alamadıysanız 3 yıldır fabrikayı neden satmadınız? 3 Yıldır herhangi bir işlem yapılmazken neden bir gecede basın açıklaması öncesi İş Bankası Mülküdür pankartı açtınız? Buradan, İş Bankası’nda örgütlü Bası-Sen üyeler ve başkanına da sesleniyoruz; Burada 3 yıldır yaşanan sosyal cinayete sessiz mi kalacaksınız? Yine buradan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sesleniyoruz; İş Bankası’nın yönetim kurulunda bulunan 4 CHP yöneticisi var, bu konuda neden bir çalışma yürütmüyorlar? CHP’nin bu konudaki susma tavrı manidardır. Biz bugün burada direniş çadırı kuruyoruz. Fabrika önünden haklarımızı alana dek ayrılmayacağız, gerekirse İş Bankası’nın İstanbul’daki İş Kuleleri önüne de giderek bu mücadeleyi yükselteceğiz” dedi.

Direniş çadırında konuşan 19 yıllık DEBA işçisi Hüseyin Koçan; fabrika çevresinde Cuma akşamına kadar hiç bir şey yoktu, bir gecede tel örgüler çevrildi. DEBA İş Bankası çatısı altında ama içindeki makinalar Esat Sivri’nin gözetiminde söküldü. Bu işlemi son bir yıldır yapıyorlar. Biz hakkımızı katakulleye getirtmeyiz, bundan sonra direniş çadırında bu fabrikanın önünde çadırda direnişimiz sürecek. Kış, soğuk demeden mücadele edeceğiz” dedi.

Yurt Gazetesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*