Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Davutpaşa unutulmadı unutulmayacak

Davutpaşa unutulmadı unutulmayacak

İstanbul Davutpaşa’da, kaçak maytap üretimi yapan bir atölyede 31 Ocak 2008 yılında denetimsiz bir maytap atölyesinde meydana gelen patlama sonucu 21 işçinin hayatını kaybetmesinin ve 117 işçinin de yaralanmasının üzerinden tam 4 yıl geçti.

Aradan geçen zaman katliamı unutturamadı. Katliamın yıldönümünde yine katliam ve sorumlularını lanetlemek için başta katliamda yaralı kurtulan işçiler ve yaşamını kaybeden işçilerin aileleri olmak üzere “katliamın hesabını soracağız” diyenler yine katliam yerindeydi.

Arada geçen sürede yoğun bir hukuk mücadelesi trafiği sürerken ailelerde katliamı unutturmamak ve bu duruma alışmamak için mücadeleye devam ediyorlar.

Patlamada yakınlarını kaybeden aileler, her duruşma öncesinde adliye önünde, her benzer katliamda işçilerin, ailelerin yanında oldular. Kendilerini ifade edebilecekleri her platformu değerlendirmeye çalıştılar.

Ve Davutpaşa’nın unutulmaması ve davanın sonucunda sorumluların cezalandırılması için süreci devam ettiriyorlar.

Bu mücadelenin önemli duraklarından birisi de katliamın yıldönümü anmaları. Acıların tekrar yaşanıyor anmalarda fakat sorumluların cezalandırılması ve yeni katliamların önüne geçmek için süren mücadele bir o kadar istimleniyor.

Pazar günü sabah saat 10.00’dan itibaren Davutpaşa’da buluşmaya başlayan eylemciler burada katiamda hayatını kaybedenlerin fotoğrafları bulanan ve “Davutpaşayı unutmadık unutturmayacağız” yazılı pankart açarak katliamın yaşandığı yere yürüdüler.

Yürüyüş boyunca “Sorumlular yargılansın, adalet istiyoruz”, “Davutpaşa’yı unutmadık, unutturmayacağız”, “Kaza değil bu bir cinayet”, “Adalet istiyoruz” sloganları atıldı.

Yürüyüşün ardından patlama yerine gelindiğinde buraya karanfiller bırakıldı ve yaşamını kaybedenler için çalan sirenler eşliğinde saygı duruşu yapıldı.

Daha sonra basın açıklamasına ve konuşmalara geçildi. Aileler adına açıklama yapan İdris Çabuk, davanın gidişatıyla ilgili bilgi verdi. Acıların kendilerini bir araya getirdi birleştirdi diyen Çabuk “Sorumluluğu olan herkesin yargılanması için mücadele ettik. Sayısız engellerle karşılaştık.

Anladık ki, adalet kendiliğinden tecelli etmiyor, acımız-mağduriyetimiz yetmiyor. Yılmayacağız, daha adaletli bir hayata inancımızdan takibimizi sürdüreceğiz.”dedi.

İdris Çabuk’un ardından Milletvekili Levent Tüzel söz aldı. Tüzel “acılarımıza neden olan asıl sorumlular yargılanmıyor. Davutpaşa ilkde değil sonda. Madenler, tersaneler, inşaatlar ve nicelerinde sürekli işçi cinayetleri yaşanıyor.

İşçi sağlığı ve güvenliği hiçe sayılıyor. Sistem bunların üzerine gitmiyor bu cinayetleri öneleyecek yasalar çıkartmıyor çünkü bu sistem işçilerin, emekçilerin sistemi değil” dedi.

Daha sonra aileler söz aldı. Patlamanın unutulmaması ve üzerinin örtülmemesi için patlama yerinin park yapılmasını istediklerini belirten aileler; “Bizler sadece Davutpaşa ile sınırlı kalmadık Zonguldak Karadon’da, Bursa Kemalpaşa’da, Ankara OSTİM-İvedik’te yaşanan katliamların ardından buralara giderek ailelerle görüştük. Birlikte mücadele etmeye başladık “biz” olduk. Bu katliamların hesabı sorulana dek adalet sağlanana dek mücadelemiz devam edecek” dediler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*