Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Davutpaşa davasında Zeytinburnu’na evet, Büyükşehir’e hayır çıktı

Davutpaşa davasında Zeytinburnu’na evet, Büyükşehir’e hayır çıktı

28 Ocak 2008’de gerçekleşen Davutpaşa katliamı davasının bugün saat 9.30’daki duruşmasında yeni bir etaba gelindi. Mahkemenin Danıştay’ın kararına göre verdiği kararda, katliamda can veren işçi yakınlarının talebi uyarınca Zeytinburnu Belediye Başkanı dava kapsamında yargılanacak. Buna karşılık İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da katliamın sorumlularından biri olarak yargılanması talebi ise reddedildi.

Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklardan Zeytinburnu Belediyesi Zabıta Müdürü Feruz Kutsal, Ruhsat ve Denetim Şube Müdürü Rüstem Tekin, İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden emekli Şevket Yıldırım, eski İmar ve Şehircilik Müdürü Servet Kırna, eski İmar Müdürü Hatice Küçükakyüz ile patlamanın olduğu atölyede işçi olarak çalışan Hasan Altay katıldı.

Duruşma öncesinde işçi yakınları her mahkemede heyetin değiştiğini ve bundan ötürü zamanaşımı kaygısı duyduklarını belirttiler. Duruşmada tanık olarak dinlenen Zeytinburnu Belediyesi Özel Kalem memuru Ramazan Çavdar, olay tarihinde Zabıta Müdürlüğüne bağlı Ruhsat İşlerinde çalıştığını, fakat patlamanın gerçekleştiği işyerinin denetlenmesinde bulunup bulunmadığını hatırlamadığını belirtti. Ramazan Çavdar’ın duruşma sonrasında sanıklarla kafa tokuşturarak selamlaştığı görüldü.

İşçi yakınlarının avukatlarının belediye çalışmalarının bir bütün olduğunu vurguladıkları duruşma 6 Nisan 2012’ye ertelendi.

Katledilen işçi yakınları, Ostim, Karadon gibi diğer işçi katliamlarında can veren işçilerin yakınlarıyla da temas halinde olduklarını belirttiler. Davutpaşa katliamının yıldönümünün yaklaşması nedeniyle işçi yakınlarının gündeminde anma çalışmaları ve katliam mevkiine bir anıt kurulması yer alıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*