Anasayfa » MANŞET » Dario Fo Yaşamını Yitirdi

Dario Fo Yaşamını Yitirdi

Politik Tiyatronun en önemli karekterilerinden Oyun Yazarı,Yönetmen, Oyuncu ve İtalyan Komünist Partisinin Tiyatro ekibinin kurucusu Dario Fo yaşamını yitirdi. 12 Gündür komada olan Dario Fo bugün yaşama gözlerini yumdu. 1926 doğumlu yazar 1997 yılında Nobel Edebiyat ödülünü almıştı. Türki’ye de en çok bilinen oyunu “Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümüdür” Nobel ödülünüde bu oyun sayesinde almıştı. Fo 24 Mart 1926 yılında bir işçi çocuğu olarak İtalya, Sangiano’da dünyaya geldi.  Fo Milan’da Brera Güzel Sanatlar Akedemsinde okudu. Fo ilk yıllarından itibaren işçi sınıfı ve emekçilerin güncel sorunlarını sahneye taşıdı. Bu nedenle daha ilk yıllarında tiyatro karikatürcüsü, toplumsal ajitatör ve radikal palyaço olarak da nitelenmiştir.

Zamanla siyasal bir ajit­prop tiyatrosu geliştirdiler. Çoğu kez küfürlü ve açık saçık da olsa oyunları temelde commedia dell’arte geleneğine dayanıyordu ve Fo’nun deyişiyle “resmi olmayan solculuk”la kaynaşmıştı. Dario Fo ve eşi Franca Rame 1968 yılında İtalyan Komünist Partisi’yle bağları olan Yeni Sahne adlı bir başka topluluk kurdular. Fo daha sonraki yıllarda Tiyatrosunu sokaklara taşıdı işçi semtlerinde parklarda, pazarlarda ve spor alanlarında oyunlarını oynamaya başladı. Ayrıca bir çok fabrikada işçi sınıfı ile tiyatroyu buluşturdu. Morte Accidentale di un anarchico (1974; Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü, 1990) ve Non si paga, non si paga! (1974; Ödemiyoruz, Ödeyemeyeceğiz!) oyunları en çok bilinen oyunlarıdır. Faşizmin yükseliş dönemlerinde Fo onlarca kez tutuklandı. Hatta bazı oyunları yarıda kesildi ve sahneden alındı. Dario Fo’nun eserleri 30 dilde çevirisi yapılan eserler olma özelliğini taşıyor.

En son Devlet Tiyatrolarının “millileşme” adı altında yabancı oyunları oynamayacağız kararına karşın böylesi baskının olduğu bir ülkede devletin oyunlarımı oynamaması bundan onur duyuyorum demişti.

Oyunları

Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü (Morte Accidentale di un Anarchico- 1970)

Klaksonlar, Borazanlar ve Bırtlar(Oyun “YÜZSÜZ” ismiyle de geçmektedir)

Kadın Oyunları (Female Parts- 1981)

Elizabeth, Neredeyse Kadın

Ödenmeyecek, Ödemiyoruz (Non si Paga! Non si Paga! – 1974)

Japon Kuklası

Açık Aile

Ödülleri

1981 Sonning Ödülü

1986 Obie Ödülü

1997 Nobel Edebiyat Ödülü

1997 İtalya Kültür ve Sanat Altın Madalyası (Devlet madalyası)

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*