Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Daiyang grevi 23. gününde

Daiyang grevi 23. gününde

İSTANBUL (Emrah İlingi – ETHA)- Çorlu Avrupa Serbest Bölgesi’nde faaliyet gösteren Daiyang-SK’da Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin, toplu iş sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine başlattıkları grev bugün 23. gününde. İşçiler, talepleri kabul edilinceye kadar mücadeleyi sürdürmekte kararlı olduklarını belirtti.

ETHA’ya konuşan Birleşik Metal-İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Hazır Fedai Duvan, “Grev tüm kararlığımızla devam ediyor. Daiyang-SK’ın Koreli patronu ve ortakları grevi kırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Fabrika patronu grevdeki işçilerin makinalarını 15 kişiyle çalıştırmaya çalışıyor” dedi.

Patronların yaptığının “grev kırıcılığı” anlamına geldiğini belirten Duvan, “Grevimiz taleplerimiz kabul edilinceye kadar sürecek ancak bazen sıkıntılar yaşıyoruz. İşyerinin Avrupa Serbest Bölgesi (ASB) içerisinde olmasından kaynaklı zorluklar yaşıyoruz, giriş çıkışlara bariyerler koyarak bizi içeriye almamaya çalışıyorlar. Biz tüm kararlılığımızla kurdukları bariyeri direnişimizi yükseltmek için yıkıyoruz. Bu da işçi arkadaşlarımızın direnişten hiçbir zaman geri adım atmadığının bir göstergesidir” diye konuştu.

‘PATRON YASADIŞI ŞEKİLDE İŞÇİ ÇALIŞTIRIYOR’

Duvan, grev kapsamında olmayan elektrik ve bakım bölümünde çalışan işçilerin, patron tarafından makinalarda çalışmaya zorlandığına dikkat çekti, “Grevdeki bir arkadaşımız fabrika içine girerek makinalarda işle alakası olmayan kişilerin çalıştırıldığını tespit edebilmek için içeri girdi. Fabrikanın Koreli ortaklarından biri işçi arkadaşımızın üzerine yürüyerek ona hakaretler savurdu. Bizler de direnişteki işçiler ile beraber Çorlu Adliyesi’ne giderek fabrika ve ortakları adına suç duyurusunda bulunduk” dedi.

İşyeri temsilcisi Ali Rıza Köse, grevi sürdürmekte kararlı olduklarını belirtti, “İşveren ne kadar da grevi kırmaya çalışsa da işçiler olarak işverenin ayak oyunlarına karşı da mücadelemizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

İŞÇİLERİN EVİNE ‘İKNA’ TURLARI

Patronun işçilerin evlerine giderek grevi bırakmaları için “ikna” etmeye çalıştığına dikkat çeken Köse, “İşçi arkadaşlarımız tüm kararlılıklarıyla grevi sürdürüyorlar. Şu ana kadar hiç bir fire vermedik” dedi.

Daiyang işçisi Sezgin Erman da, patronun yasadışı yollarda işçi çalıştırdığını belirtti, “İşçiler hiç kullanmayı bilmedikleri makinalarda çalıştırılıyor. Biz de sendikamız ile birlikte işyeri patronu ve ortakları hakkında dava açtık. Açtığımız dava devam ediyor. Sendikamızın öncülüğünde grevimizi sürdürüyoruz. Patron er veya geç taleplerimizi kabul edecek. Biz haklıyız, kazanacağız” diye konuştu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*