Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Burjuva demokrasisinden ahlaksız teklif

Burjuva demokrasisinden ahlaksız teklif

Cumhurbaşkanı Gül, 1 Mayısa ilişkin yaptığı açıklamada, ”Özellikle İstanbul’da kutlanırken geçmişteki tüm olumsuzları unutturacak, üzerine sünger çekecek (aynen böyle!) ve emeğin hakkını, emeğin saygınlığını en iyi şekilde sembolize edecek kutlama olacağını ümit ediyorum.Tüm emekçilerin sorunlarının çözümüyle ilgili ne yapmamız gerekiyorsa el birliği içinde yapmamız gerek. Herkes emekçi aslında, bizler de sizler de emekçi, herkes emekçi. O bakımdan herkesin bayramı olması gerekiyor.” diye konuştu.

Beyefendi, neoliberal burjuva demokrasisinin hedeflerinden birini fazlasıyla açık etmiş: Akıtılmış sınıf kanına ve tarih bilincine sünger çekmek!

‘Biz size Taksim’i lütfettik, siz de katliamları, kana ve gaza boğulmuş 1 Mayısları unutuverin, 1 Mayıs’ı sermaye ile emeğin barışma bayramı olarak birlikte kutlayalım’ demeye getiriyor. Ahlaksız teklif!

Gül’ün sözleri bir “dilek” kılığında, burjuvazinin liberal 1 Mayıs operasyonunu yansıtıyor. Bu yalnızca burjuvazi ve temsilcilerine özgü bir yaklaşım olsaydı, üzerinde durmaya değmezdi. Ancak başta küçük burjuvazi ve siyasal temsilcileri olmak üzere, işçi kitlelerinin geri kesimlerinde yaygın zemin bulabilen bir yaklaşım. ‘İşte ne güzel Taksim’i açtılar, demokratik protesto hakkı kullanılsın ama sorun çıkmasın, şenlik havasında hep beraber kutlansın, olumsuzluklar unutulsun!’ İşte bu, ufku burjuva demokrasisinin ötesine geçemeyenlerin yaklaşım tarzı ve mücadele sınırlarıdır: Burjuvaziyi burjuva demokratik temelde protesto etme hakkı ve karşılığında militan sınıf savaşımından vazgeçmek!

Taksim bize burjuvazi ve devleti tarafından lütfedilmedi. İşçi sınıfı ve devrimciler tarafından dövüşerek, bedelini ödeyerek kazanıldı. İşçi sınıfının ne Taksim ne 1 Mayıs konusunda hiç bir borcu yok, tonla alacağı var. Geçmişteki sınıf mücadelelerinin üzerine sünger çekmek, o mücadelelerle, bedellerle kazanılmış hakların da üzerine sünger çekmektir.

İşçi sınıfının kanı akmaya devam ediyor. Her gün, her saniye.

Kanın pazarlığı olmaz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*