Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Cumartesi Anneleri: Bize bayram yok!

Cumartesi Anneleri: Bize bayram yok!

Bir bayram gününü yine sokakta yakınlarının akıbetini sorarak geçiren Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 497.’sini bugün gerçekleştirdiler.

“Failler belli kayıplar nerede” pankartının açıldığı ve kayıp resimlerinin taşındığı eylemde öncelikle aileler konuşmalarını yaptılar.

Eylemde ilk sözü alan Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, “Herkes evinde çocuklarıyla bayramı geçiriyor. Bizde burada geçiriyoruz bayramı. Çünkü gidecek bir yerimiz yok” diye konuştu. Bayramların kendileri için çok ağır geçtiğini kaydeden Yıldız, “IŞİD çeteleri Kobanê’ye her taraftan saldırıyor. Biz Kobanêlilerle beraberiz” dedi.

Hasan Ocak’ın annesi Emine Ocak da, 19 yıldır halk için, çocuklar için, gelecek için oturma eylemi gerçekleştirdiklerini, kendileri için bayramın olmadığını dile getirdi. Anne Ocak, katillerin ortaya çıkarılmasını ve bu acıların son bulmasını istediğini ifade etti.

Cemil Kırbayır’ın kardeşi Mikail Kırbayır ise, bayram kutlamayan ailelerin burada gerçekleştirdikleri eylemle teselli bulmaya çalıştığını, sadece kendi yakınları için değil kimin nerede katledildiğinin, mezarlarını nerede olduğunun açığa çıkarılması ve katillerinin bulunması için beklediklerini vurguladı. Kobanê’deki katliamları hatırlatan kardeş Kırbayır, ‘Müslümanlık adına savaştıklarını’ söyleyen IŞİD çetelerine seslenerek: “Allah’la mukaveleniz mi var, tayin mi edildiğiniz?” diye sordu. Kırbayır, devletlerin Rojava’ya yardım politikalarını da değinerek, bunların inandırıcı olmadığını ifade etti.

Rıdvan Karakoç’un kardeşi Hasan Karakoç da, bayramların kendileri için buruk geçtiğini, 20 yıldır feryat ederek haykırarak kayıpları aradıklarını, yetkililerin ise sağır ve dilsiz davrandıklarını belirtti. IŞİD çetesininin katliamlarına değinen kardeş Karakoç, Kobane’deki direnişi selamladı. İki devlet arasında bir avuç insanın destansı bir direniş gerçekleştirdiğini ifade den Karakoç şunları söyledi: “Onların iradelerine, haysiyetli duruşlarına, kurşun sıkan ellerine, keleşlerine selam olsun. Kurşun yiyen yaralarından öpüyorum. Hür bir Kürdistan kurmanız dileğiyle.”

Nurettin Yedigöl’ün kardeşi Muzaffer Yedigöl de, abisinin mezarını bulamadığı için babasının mezarına gidemediğini, çünkü ona abisi için söyleyecek bir söz bulamadığını vurguladı.

Nihat Aydoğan’ın eşi Halime Aydoğan ise, eşinin katilinin “Sarhoş Kemal” olduğunu, hacca gidip yardımlar yaptığını, fakat bunların kendisinin katil kimliğini değiştirmeyeceğini vurguladı. Ellerinde binlerce insanın kanı olan Sarhoş Kemal’in, mutlaka hesap vereceğini ekledi.

İnsan Hakları Derneği adına basın açıklamasını Ümit Efe okudu. Efe, IŞİD eliyle Ortadoğu’da insanlığa karşı suç işlendiğini, buna karşı ise kalplerinin Kobanê’nin yanında olduğunu belirtti.

Türk sermaye hükümetinin başbakanı Davutoğlu’nun Kobanê’yi savunmak için söylediği “En üstün varlık olan insanın hukukunu korumak ve savunmak bizim için mukaddes bir vazifedir” sözlerini hatırlatan Efe şunları ifade etti:

“Demokratik söylemlerle toplumu oyalamak yerine, acilen demokrasinin gereğini yapın. Hangi insan haklarından, hangi aydınlık gelecekten söz ediyorsunuz?

Bir ülkede bayramlar annelerin acılarını derinleştiriyor, gözyaşlarını artırıyorsa, o ülke zulümle yönetiliyor demektir. Bir ülkede anneler devlet zulmünün yarattığı karadeliklerde evlatlarının kaybolup gitmemesi için mücadele ediyorsa, o ülkede insan hakları ve demokrasiye dair evrensel değerler ayaklar altına alınmış demektir. Bir ülkede annelerin hakikat ve adalet talebi karşılıksız kalıyorsa, o ülkede hukuk da ahlak da vicdan da yara almış demektir…

Bir ülkede anneler devletin kaybettiği evlatlarının mezarını kalplerinde taşıyorsa, o ülkede temiz bir sayfa açılamaz demektir. Bir ülkede devleti yönetenler toplum üzerinde polis terörünü, yargı terörünü sürdürürken, o ülkede toplumsal sorunların çözümünden bahsedilemez. Bir ülkede devleti yönetenler savaşın dili ve yöntemlerini sürdürürken, o ülkede barış sürecinden bahsedilemez.”

Açıklamanın ardından eylem sonlandırıldı.

Kaynak: Kızılbayrak

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*