Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Çocuk açılımı…

Çocuk açılımı…

“Buraya bakın, burada, bu kara mermerin altında
Bir teneffüs daha yaşasaydı
Tabiattan tahtaya kalkacak bir çocuk gömülüdür
Devlet dersinde öldürülmüştür.

Devletin ve tabiatın ortak ve yanlış sorusu şuydu:
-Maveraünnehir nereye dökülür?
En arka sırada bir parmağın tek ve doğru karşılığı:
-Solgun bir halk çocukları ayaklanmasının kalbine!dir

Bu ölümü de bastırmak için boynuna mekik oyalı mor
Bir yazma bağlayan eski eskici babası yazmıştır:
Yani ki onu oyuncakları olduğuna inandırmıştım

O günden böyle asker kaputu giyip gizli bir geyik
Yavrusunu emziren gece çamaşırcısı anası yazdırmıştır:
Ah ki oğlumun emeğini eline verdiler

Arkadaşları zakkumlarla örmüşlerdir şu şiiri:
Aldırma 128! İntiharın parasız yatılı küçük zabit okullarında
Her çocuğun kalbinde kendinden daha büyük bir çocuk vardır
Bütün sınıf sana çocuk bayramlarında zarfsız kuşlar gönderecek” (Ece Ayhan)

Çocuk Hakları Kongresi düzenleniyor. Düzenleyici, Aile ve Çocuktan Sorumlu Devlet Bakanlığı ve Çocuk Esirgeme Kurumu; kısacası devlet.
Baklava çalan çocuklara, taş atan çocuklara hapis cezası kesen devlet, kirli savaş boyunca çocuklara vahşet uygulayan devlet; çocukların satılması, kaçırılması, cinsel tacize uğraması, ucuz işgücü olarak sömürülmesi konularında kılını kıpırdatmayan; 23 Nisan şovları dışında çocukları insan yerine bile koymayan devlet, ne oldu da, çocuk hakları savunuculuğuna soyunmaya başladı? Çocuk hakları kongresi, 2010’un Çocuk Yılı olarak kutlanması vb.
Çocuklara karşı tutumuyla, toplumun tüm kesimlerinin tepkisini toplayan; dünya çapında kara listeye alınan; sokakta, okulda, işlikte, çocuklara yönelik faşist, şoven, bastırmacı geleneksel tutum ve ilişkileri, sermayenin gelişen ihtiyaçlarıyla artık bağdaşmayan, tersine engel haline gelen devlet, bu konuda da kabuk değiştirerek, “çocuk açılımı”na yöneliyor.

Taş üzerine kauçuk serip uyuyan çocuklar
Türkiye’de, resmi rakamlarla, 3 milyon 850 bin çocuk, en sağlıksız koşullarda, uzun iş saatleri boyunca amansızca çalıştırılıp sömürülüyor. Bunların 511’i 6-14 yaş grubunda. 6-17 yaş grubundaki çocukların yüzde 58’i tarımda, yüzde 22’si sanayide, yüzde 10’u ticarette, yüzde 10’u hizmet sektöründe çalıştırılıyor.
İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi tarafından düzenlenen “Çocuk ve Genç İşçiler İşgücü” anketine göre (2008), çocuk ve genç işçilerin yüzde 85’i ilk işe alındıklarında sağlık kontrolünden geçirilmiyor, yüze 62’si 14, yüzde 38’i 9 saat çalıştırılıyor; ancak verilen yemek arasında dinlenme fırsatı bulabiliyorlar, 16 yaş altı çocukların yüzde 85’i, 16 yaş üstü çocukların yüzde 52’sinin sigortası yapılmamış, genç işçilerin yüzde 64’ünün, çocukların ise yüzde 73’ünün iş sözleşmesi yok; yüzde 35’i asgari ücretin altında ücret alıyor; yüzde 79’unun ailesi yoksul; 12-16 yaş grubundakilerin yüzde 58’i, 16-18 yaş grubunun yüzde 42’si eğitime devam etmiyor; çocuklar 24 saatlerini atelyede geçirerek köle gibi çalıştırılıyorlar; taşların üzerine kauçuk parçaları sererek yatıyorlar…

Burjuvazinin çocuk açılımı
“Çocuk açılımı”, çocuklar üzerindeki ayyuka çıkan kaba baskılamayı bir nebze frenleyerek, çocuk çalıştırmanın, fuhuşunun vb. önceden beridir yasak olmasına karşın, bu yasaların kağıt üzerinde kaldığı gibi, yeni yasa ve hakları ilan ederek; onları kapitalist sömürü ve egemenlik çarkları içinde fütursuzca öğütmeyi hedefliyor.
Burjuvazi bugün, sanki çocuklara yönelik baskı, şiddet ve sömürünün bugüne kadarki planlayıcısı, örgütleyicisi kendisi değilmişcesine ortaya çıkıp, çocuk haklarından söz edebiliyor! Sosyal güvenlikten sağlığa, eğitime dek çocukların tüm bir geleceğini yok eden tarafından, şimdi sizlere çocuk hakları!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*