Anasayfa » GÜNDEM » Cizre ve Silopi Tanklarla Vuruluyor Kürt Halkı Direniyor

Cizre ve Silopi Tanklarla Vuruluyor Kürt Halkı Direniyor

Günler öncesinden hazırlık yapan sermaye devleti Cizre ve Silopi’de geçtiğimiz günlerde Eğitime ara vererek yüzlerce öğretmeni bölgeden savaş korkusu ile uzaklaştırmıştı. Yaşanan bu gelişmeler Cizre ve Silopi’de devletin bir katliam hazırlığında olduğuna işaret ediyordu.

Dün gece sermaye devletinin saldırısı özellikle halkın direnişinin yoğun olduğu mahallelerde başladı. Cizre ve Silopi bir çok noktadan tanklar ile vurulurken, özel harekat ve jandarma timleri bir çok eve baskın düzenleyerek halkın direnişini kırmaya çalışıyor.

silopi-16-aralik-3

Gece Cizre’de Nuh, Yafes, Nur ve Cudi mahallerinde yüksek noktalara yerleştirilen tanklardan ateş açıldı. Nur Mahallesi’ni tepeden gören Girê Evinê, Cudi Mahallesi’ni Cafer Sadık Tepesi ve Yafes Mahallesi’ni ise Serbanê Cirf Tepesi’ne yerleşen çok sayıda paletli tank ve zırhlı araçlardan mahalle içlerine saldırı gerçekleştiriliyor. Dün gece geç saatlerde başlayan saldırılar, bu sabaha kadar aralıksız bir şekilde sürdü.

Ayrıca çok sayıda zırhlı araç eşliğinde özel harekat timleri rast gele mahallelerde kurşun yağdırıyor. Sermaye devleti bu sabah Cizre’de yine bir çocuğu katletti. Cudi Mahallesinde 11 yaşındaki Salih Edim adlı bir çocuk, Kerem Otel yakınlarında özel hareket polisleri tarafından sokak ortasında başından vurularak öldürüldü. Ayrıca Nur mahallesinde barikat ve hendeklerin olmadığı noktalara giren asker ve polislerin evleri basarak insanları evlerden çıkardığı ve direnenleri darp ettiği gelen bilgiler arasında.

images

Silopi’de gece başlayan saldırlar sabaha kadar sürerken, sabah saatlerinde Yenişehir Mahallesi’ne gelen yüzlerce asker, araçlarından inerek saldırıya geçti. Bazı evlerin kapılarını kırarak damına çıkan asker ve özel harekat timlerinin, trafoları hedef alarak yaktığı belirtildi. Trafolara yapılan saldırı sonucu mahallede elektriğin kesildiği kaydedildi. Özel harekat timleri birçok eve baskın düzenleyerek Kürt halkını mahallelerden çıkarmaya çalışıyor.

İlçede bulunan HDP Milletvekili Ferhan Encü Twitter hesabından aktardığı bilgilerde askerlerin evlerin kapısını kırıp yurttaşlara saldırdığını belirtti. Bulunduğu evin kapısının da kırıldığını belirten Encü, ilçeden dumanlar yükseldiğini ve büyük bir patlama olduğunu belirtti.

silopi-16-aralik-2

Cizre ve Silopi’de katliam operasyonu sürerken Kürt halkı barikat başlarına gelerek direnişi büyütüyor. Sadece çatışmaların yaşandığı mahallerde değil birçok noktada da halk ses çıkarma eylemi sokak eylemleri ile direnişi büyütüyor.

Ayrıca dün gece Hakkari ve Yüksekova’da Yurtları basan polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Sabah saatlerinde İdil ilçesinde operasyonları protesto eden liseli gençlere polis ve askerler saldırdı.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*