Anasayfa » DÜNYA » Citroen-Peugot: “Savaş başladı!”

Citroen-Peugot: “Savaş başladı!”

Fransız araba üreticisi Peugeot-Citroen patronları, 8,000 işçiyi işten çıkaracağını ve zarar ettikleri gerekçesiyle Paris dışındaki bir montaj fabrikasını kapatacaklarını açıkladılar. Bu vesileyle tasarruf önlemleri adı altında binlerce işçiyi işten çıkartarak, az sayıda işçiye daha çok iş yükü bindirecekler.

Euro bölgesinde yaşanmakta olan kriz nedeniyle hisselerinin yüzde 13 düştüğünü açıklayan tekelci patronlar, Paris dışında üç bin kişinin çalıştığı Aulnay fabrikasında 2014 yılında üretimi durduracaklarını söylüyorlar. Ayrıca Rennes kentinde ki bir başka fabrikada çalışmakta olan 5,600 işçinin 1,400’ü işten çıkarılacak. Firma geçen Kasım ayında 6,000 işçiyi işten çıkarmış ve ardından bir milyar Euro tasarruf yaptığını açıklamıştı. Demek oluyor ki işçi sınıfına karşı sermayenin saldırıları iki yönlü olarak tekellere kazandırıyor; işçiyi işten çıkartarak maliyeti düşürmek ve kalan az sayıda işçiye daha çok iş yükleyerek artı değer sömürüsünü kölelik koşullarına doğru büyüterek.

Şirket yöneticilerinin yaptıkları Avrupa pazarında yaşadıkları % 8’lik daralma ve zarar açıklaması anlaşılacağı üzere krizi işçilere yıkma hedefini içeriyor. Yoksa reel olarak net karın giderlerin altına düşen bir durumu söz konusu değildir.

Daralan Pazar payının arttırılması ve yeni pazarların ele geçirilmesi için General Motors ve Peugeot birleşmeye gidiyor. İki otomotiv devinin imzaladığı global işbirliği anlaşması çerçevesinde ar-ge faaliyetlerinin birlikte yürütülmesinin yanı sıra tedarik zincirinde de ortak alımlar yapılacak. Mali sermayenin uluslar arası dev çaplı iki tekeli yapılan anlaşmayla iki milyar dolar tasarruf etmeyi hedefliyor. Fakat uzmanlar Avrupa’daki sorunun üretim fazlasından kaynaklandığını ve sadece işbirliğinin her iki şirketin ihtiyacı olan çözümü sunamayacağını bunu fabrikaların kapatılması ve işten çıkarmaların takip edeceğini söylüyor.

Sermayenin azami kar amaçlı yönelimi her daim ilk olarak işçi sınıfının kazanılmış haklarına saldırıdır. Kapitalistlerin her tasarruf, önlem açıklaması demek, işçi sınıfı ve emekçilerin ya işsiz kalması demektir ya da güvencesiz çalışma ve kölelik koşullarında yaşaması.

Ekonomik kriz ve tekellerin tasarruf önlemleri işsizliği büyütüyor. Çalışma bakanlığının yaptığı açıklamaya göre kayıtlı işsizlerin sayısı 34 bin kişi artarak iki milyon seksen bir bine ulaştı. Fransa’da işsizlerin sayısı ocak ayında son on iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Sendikalardan sermayenin saldırılarına tepki gecikmedi. CGT sendikasından Jean Pierre Marcier “Savaş başladı! Size garanti ederim ki kapatılacak fabrikada yüzlerce çalışan işimizi savunmak için sonuna kadar mücadeleye hazır ve kararlı” olduklarını kameralar karşısında vurguladı. Fransız Haber Ajansı (AFP), sendikacıların, firmanın yaptığı açıklamaları “deprem” ve “savaş” olarak nitelediklerini, işsizliğe ve sosyal hak gasplarına karşı mücadelelerinin süreceğini ifade ettiklerini bildiriyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*