Anasayfa » DÜNYA » Citroen-Peugeot ve Renault işçileri: Grevli dayanışma

Citroen-Peugeot ve Renault işçileri: Grevli dayanışma

Renault işçileri, grevdeki PSA (Peugeot-Citroen) Aulnay işçileriyle 23 Ocak günü saat 11.00’de bir dayanışma eylemi düzenlediler. Sabah erken saatlerde fabrika önünde toplanan PSA Aulnay işçileri, polisle itiş kakış sonrasında ana yolda yürümeye başladılar. Üç otobüsle Renault’ya giden PSA Aulnay işçileri kapıyı zorlayarak açıp ve içerideki sendikalarının çağrısına uyan 500 Renault işçisi ile buluştu. İki ayrı fabrikanın işçilerinin coşkulu kucaklaşmaları ve sloganları alanı kapladı. Renault CGT işçi temsilcisi Ali Kaya ve CGT PSA işçi temsilcisi Jean-Pierre Mercier sloganlar arasında ardı ardına konuşmalar yaptılar. Sabah saatlerinde iş bırakan Renault işçilerinin eylemi öğlene kadar sürdü.pss2

CGT PSA’dan Jean-Pierre Mercier “Renault ve Peugeot, hepimiz Fransa’da fabrikaları yok eden patronlara karşı birlikte savaşacak olan kardeşleriz” dedi.

Saat 13.00’te Renault’da işbaşı yapılırken 100-150 Renault işçisi de PSA Aulnay işçisi ile birlikte otobüslere bindiler.

Bir süre önce Renault tekeli ağzındaki baklayı çıkartmış, 7500 işçinin çıkartılacağını açıklamıştı. İşçilerden erken emeklilik başvurusu yapmaları istenmişti. Buna da yanıt olarak Renault işçilerinin PSA Aulnay işçileriyle birlikte gerçekleştirdikleri grevli dayanışma eylemi sınıf cephesinden izlenmesi gereken yolu gösteriyor.

**
“PATRONLARLA DOMUZ GİBİ SIKI FIKI O”

Salı günü, Aulnay-sous-Bois. “Renewal” kafenin konforlu sandalyelerinde beş altı müşteri ısınıyor. Saat 10’da bir grup erkek yandaki sendika binasından dışarı çıkıyor. Çakmaklar çakılıyor, sigaralar içiliyor. CGT’nin kırmızı amblemleri koyu renk paltoları renklendiriyor.

Şapkalarını kaşlarına kadar çekmiş birkaç işçi kapıyı itip bir kahve ısmarlıyor ve gürültüyle konuşuyor. Bunlar 2014’te kapatılacağı açıklanan PSA Aulnay’ın grevci işçileri. Geçen Çarşambadan beri işçiler için daha uygun bir sosyal plan talebiyle grevdeler. Ve Cuma günü de fabrikalarının kapıları kapatılıp güvenlikçiler tarafından bekleniyor. Patronlar hareketi lokavtla kıracaklarını düşünüyorlar. “Buna izin vereceğimizi sanıyorlardı öyle mi? Şaka olmalı!” sözleri duyuluyor kahvede.

“Grevciyiz, vahşi değiliz”

Yan binanın ikinci katında büyük bir oda tıklım tıklım. Grevciler basına kapalı genel toplantılarını bitirmek üzereler. Bir köşede kek dilimi yiyip sıcak bir şeyler içiyoruz. Bir başka köşede grevci olarak kaydedilmek ve bunu kanıtlayan bir etiket takmak için sıraya giriliyor. Temsilcilerden Nasri Amar “Her gün sabah ve akşam bağış topluyoruz” diyor. “Şimdiden binlerce dolar topladık”.

Fabrikanın kırılıp döküldüğü söylentisine ilişkin ise “Hiçbir şey kırılmadı. Belki ufak tefek şeyler olmuştur, çöp kutuları falan devrilmiştir, ama o kadar. Grevciyiz, vahşi değiliz” diyor. CGT’den Jean-Pierre Mercier de “Suçlu değiliz, işsizliğe karşı mücadele eden işçileriz. Cuma günü fabrikada zarar olmadığını kendileri rapor etti. Biz de kapıdaydık” diye devam ediyor.

Duvarlardaki afişler bir dizi komitenin varlığını gösteriyor: “Haritalar”, “dış ilişkiler”, “temsilcilik”, “propaganda”… “2008 ve 2010 eylemlerinde de böyle yapıyorduk” diyor Nasri.

Yolda şoförle konuşuyoruz. Julien onsekiz yıldır fabrikada çalışan mavi gözlü iri yarı bir adam. Hareketin medyada yer alışı için “İnsanların şoka girmesine bayılıyor kameralar. Ama kafasını kaldırınca korkuyorlar. Televizyonda sadece kar ve Mali’deki savaş var.” İşçilerden Holland’a oy vermiş olan “Ona mı kalmış? Sosyalist Parti’nin işi olmaz” diyor. “Patronlarla domuz gibi sıkı fıkı o.”

Birkaç dakika içinde penceler “Kapatmaya hayır” afişleriyle doluyor. Bir işçi müşterilerin arabalarına dokunulmayacağını söylüyor. Müşteri grevcileri “anladığını” söylüyor. Geri dönerken bazı işçiler kartopu oynuyorlar.

(Fransız basınından)

Video için: http://cgt-psa-aulnay.fr/video/meeting-commun-des-travailleurs-en-greve-de-psa-aulnay-et-de-flins-549

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*