Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Çınar Otel’de yaşananlar ücretli kölelik düzenini ifade ediyor

Çınar Otel’de yaşananlar ücretli kölelik düzenini ifade ediyor

Çınar Otel patronları ve yönetici kademesi işçilerin aldığı istiharat hakkını engellemek için oteldeki tüm işçilere yönelik mobbing yapmaya başladı. Otel’de “Tüm departmanlara” isimli duyuru yayınlayan Çınar Otel müdürü Esen Çetingil, “Gerektiği halde istirahatli olan personelin evine kontrol gönderilecektir.” diyerek diğer yönetim ve şef kadrosunu işçilere baskı yapması için tehdit etti. OHAL uygulamalarının izin ve istiharat raporlarına işçi direniş ve çadırlarına, işçinin kendi meşru hakları ve özel yaşamına daha çok saldırmanın nasıl önünün açıldığını bir kez daha görmüş oluyoruz.

Bu durum hizmet sektöründe çalışan işçilerin ağır güvencesizlikle birlikte, sermayenin malı ve ancak yaşıyorsa, hastalanıyorsa ancak onun kontrolünde ve sahipliğinde olmasını istediğini gösteriyor .  Kapitalist despotik çalıştırma rejimi için bu bir istisna değil, kanunlaşmış, olağanlamış sistemin adıdır.

Çınar Otel’in baskılarına karşı İşçi Forumu bileşenleri bilişim ve otel işçileri internet üzerinden sosyal medya ve eksi sözlüğü kullanarak patronların saldırılarına karşı deşifrasyon ve mobbing kampanyası atağı başlattı. Sosyal medyada tepki ve ilgiyle karşılanan bu durum Ekşi sözlükte tam  gün olmadan şimdiye kadar 73 yorum aldı.

https://eksisozluk.com/entry/62260768
Çınar Otel’in yayınladığı kölelik metni şu şekilde:

İstirahatli Personel Hakkında – Tüm departmanlara

‘Bugüne kadar birçok defalar Personel İdari İşleri Müdürü, İnsan Kaynakları Müdürü ve departman müdürlerine ikazda bulunmama rağmen hala istirahatli, izinli veya tatilde olan personele telefonla ulaşılamamaktadır. Gerektiği halde istirahatli olan personelin evine kontrol gönderilecektir. Bu işleri Personel İdari İşler Müdürü ve İnsan Kaynakları Müdürü takip edecektir.

Tüm personel turizm sektöründe çalıştığını ve nasıl çalışacağını unutmamalıdır. İstirahatlerin yarısının bozuk düzenden dolayı keyfi alındığının farkında olmamıza rağmen her şeyi ile kanuni çalıştığımız için kanuni işlemlere hiçbir şey yapamamaktayız. Fakat her türlü kontrol hakkımızı kullanırız. Bu olaylar ile düzgün çalışan personelin hakları ihlal edilmektedir. tüm müdürlerin dikkatine. ‘

Bilgi edinilmesi.

Esen Çetingil.

jBJbJW

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*