Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Çimsataş Grevi Başlamadan Bitti.

Çimsataş Grevi Başlamadan Bitti.

Metal grevlerinin Mersin ayağını oluşturan Çimsataş grevi Birleşik Metal-İş sendikası ile patron arasında varılan anlaşma ile başlamadan sona erdi.

446 işçinin çalıştığı fabrikada yapılan grev oylamasında %97 “Evet” çıktıktan sonra grev kararı alan işçiler patronun yoğun baskısına maruz kaldılar. Bütün işçilerle tek tek konuşarak grevi engellemeye çalışan patron, 180 civarında işçinin evet oyunu geri çektirerek işçileri bölmeyi başardı.

Her şeye rağmen bugün sabah vardiyasına çıkmayarak greve başlayan işçilerde bu bölünmenin ve ortamdaki kararsız ruh halinin etkisi açıkça görülmekteydi. Genel Başkanın patronla görüşmesi sonucu ise beklenen karar çıktı. Çimsataş grevi başlamadan sona erdi ve bu haliyle de “en kısa zamanda sona eren grevlerden biri” olarak tarih sahnesindeki yerini aldı. Bu karar üzerine, işçiler gece 24.00 vardiyasında işbaşı yapmak üzere fabrika önünden ayrıldılar.
Mersin’de metal grevi hazırlıkları, İşçi Meclisi’nin çağrısı üzerine yapılan toplantılarda “Mersin metal işçileri ile dayanışma platformu” kurularak başladı. Platformda İşçi Meclisi, EED, Partizan, ESP ve DİP yeralırken, cumartesi günü Platformun kararı gereği yoğun bildiri dağıtımı gerçekleştirildi. Grev günü fabrika önüne ise gerek platform bileşenlerinden gerekse de Mersin devrimci-demokrat ve sendikal kamuoyundan çok sınırlı bir katılım gerçekleşti. Fabrika önünde İşçi Meclisi bülten dağıtımı yaparken, Eğitim Emekçileri Derneği’nden öğretmenler ise önlükleri ile katılım sağladılar.

Platformun grevin devam edeceği düşüncesi ile öğlen 12:00’de bildiri dağıtımı ve Taşbina önünde tekrar basın açıklaması kararları ise hiç yapılamadı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*