Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Chicago’da öğretmenlerin grevi 4.gününde.

Chicago’da öğretmenlerin grevi 4.gününde.

Eğitim işçilerinin bu grevinden edinebileceğimiz önemli bir deneyim var. Çünkü bu grev, Türkiye’de yıllardır unutulan, oysa hak alma açısından bir grevin başarı şansına sahip olmasının asgari şartlarından biri olan grevin “süresiz” olması şartına uyduğu gibi, grevin çıkış noktası ve hedefi de bugün Türkiye’de fiilen uygulanmaya başlanmış olan ve sendikaların sessiz kaldığı performans değerlendirme sistemine karşı yapılıyor.

ABD’nin 3. büyük kenti olan Chicago şehri 25 yıldan bu yana ilk kez eğitim işçilerinin bir grevine sahne oluyor. Kamu okullarında gerçekleştirilen grev 4 gündür 350 bin öğrencinin sınıflarına girememesi sonucunu doğurdu. Eyleme 25 bin öğretmen katılıyor. Eylemin esas talebini öğretmen değerlendirmelerinin öğrenci performanslarına bağlanması yönünde kentte alınan kararın geri çekilmesi oluşturuyor. Geçtiğimiz hafta Boston ve Los Angeles’ta imzalanan toplu sözleşmelerde öğretmenlerin performans değerlendirmelerinin kısmen öğrencilerin sınav sonuçları temel alınarak yapılması kabul görmüştü. Ancak Chicago’daki belediye başkanının tamamen bu sistemi yerleştirmeye girişmesi eğitim işçileri tarafından grev sebebi sayıldı. Grevin diğer sebepleri arasında fazla mesailerin ücretlendirilmesi ve iş güvenliği talepleri bulunuyor.

Öğretmenlerde performans ölçümünün öğrencilerin aldıkları notlara göre belirlenmesini hızlandıran bir diğer etmen, Obama yönetiminin şimdiden 4 milyar dolar harcadığı ve “fırsat eşitliği” adı altında bazı kesimlerin Amerikan Rüyası gereğince sınıf atlama hayallerini canlı tutmayı amaçlayan “En Yukarıya Yarış” kampanyası ve “Hiçbir Çocuk Arkada Bırakılmayacak” yasası oldu. Bu yasa ve kampanyalar belediye yönetimlerinin birbiri ardına öğretmenlere performans değerlendirme ölçütleri koymasına hız verdi. Chicago’da devlet okullarındaki öğrencilerin %87’si düşük gelir grubundaki işçi, işsiz ve yoksul ailelerden geliyor. Kamu okullarındaki öğrencilerin %80’ininden fazlası Afrikalı-Amerikalı veya Latin kökenli. Dolayısıyla devlet okullarındaki öğrencilerin “en yukarıya yarış” falan içerisine girmesine imkân yok. Uygulama yasalaşırsa ABD’de yerleşikleşmiş derin sınıfsal ayrımların üzerine parfüm sıkılması anlamına gelen bu yasanın pratik sonucu, öğretmenler üzerinde performans kılıcının iş güvencesini tamamen ortadan kaldırması ve öğrencilerin notlarının ister istemez şişirilmesi olacak.

Dördüncü gününe giren grevde öğretmenler kararlılıklarını sürdürüyor ve eylemlerini kamusal eğitimin son kalesinin savunulması olarak gerekçelendiriyorlar. Denetimleri dışında olan sınıfsal-toplumsal koşulların bir sonucu olan düşük notların kendilerinin değerlendirme ölçütü olarak kabul edilmesine karşı çıkıyorlar. Eylemin gidişatı açısından yönetimin halkla öğretmenleri karşı karşıya getirmeye çalıştığı görülüyor. Başta Fox olmak üzere tekelci medyada halkın mağduriyeti üzerine değerlendirmeler hız kazandı. Sendikanın meşruiyetini kaybetmesini ve bir süre sonra da eylemin çözülmesini hedefliyorlar. Chicago’da sadece son 8 ayda 1700 silahlı olay oldu ve bunların çoğu da genç çete üyeleri tarafından işlendi. Chicago’da gençler okul-sokak-uyuşturucu üçgeninde yaşıyorlar. Medya-yerel siyaset, yargı ve polisteki kapitalist kokuşmuşluksa tablonun arkasındaki esas dinamikler olarak rolünü oynuyor Öğretmenlerin süresiz genel grevinin başarısı bu koşullar altında özel bir önem taşıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*