Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “ÇHD susmadı, susmayacak!”

“ÇHD susmadı, susmayacak!”

Bir yılı aşkın bir süredir düzmece gerekçelerle hapishanelerde tutsak edilen avukatlar tarafından basın toplantısı yapıldı.

Yapılan operasyon sonucunda tutuklanarak 14 ay sonrasında dün serbest bırakılan ÇHD’li avukatlar bugün yaptıkları basın toplantısı ile tutukluluk süreçlerine ilişkin görüşlerini ifade ettiler.

Saat 11.30’da İstanbul Barosu Orhan Adli Apaydın toplantı salonunda yapılan basın toplantısında ilk olarak Av. Münip Ermiş bir konuşma yaptı. Ermiş, hapishaneye düşmenin politik bir süreç olduğunu, tutuklanan avukat arkadaşlarının politik tutsaklığı ve içerde nasıl mücadele etmek gerektiğini gösterdiklerini ifade etti.

ÇHD 1974’ten beri susmadı, susmayacak”

Tutuklanmaların başladığı süreçte ÇHD susmadı, susmayacak dediklerini ve öyle de olduğunu ekledi.

Tutsak edilen arkadaşlarının devrimci mahpusluğun nasıl olması, siyasal savunmanın nasıl yapılması gerektiğini gösterdiklerini belirterek onlarla gurur duyduklarını ifade etti.

Son olarak “ÇHD 1974’ten beri susmadı, susmayacak” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Son politik tutsak sebest kalıncaya kadar!”

Ardından Selçuk Kozağaçlı yaptığı konuşmada, tutuklandıktan sonra çıkarıldıkları yerin mahkeme olmadığını düşündüklerini ifade etti. KCK davasından tutsak olan avukatlar, politik, devrimci tutsakların içerde olduğunu hatırlatarak; “Son politik tutsak, avukat, devrimci serbest bırakılana kadar kendimizi özgür hissetmiyoruz” dedi. Hepsinin bırakılacağına inandıklarını, Haziran Direnişi’nin bunu gösterdiğini ifade etti.

“Bir daha hiç kimse işçileri, emekçileri, devrimcileri, Alevileri, Kürtleri… aynı şekilde baskı altında tutamaz” diyerek devrimci bir duruma girildiğini ifade etti. Gerçek değişimlerin meclisle, reformlarla olamayacağını, halkın kendi kendisini yöneteceğini ifade etti. “Kimse bu halkı Haziran öncesine itemez” dedi.

‘80’den sonraki politik davaların olağan mahkemelere dağıtıldığını, fakat bunun özünde bir şey değiştirmediğini polis uygulamalarının arttırıldığını ifade etti.

Baskılar karşısında asla yılmayacaklarını ifade eden Kozağaçlı, bütün dünya halklarının ve Türkiye halklarının artık yerine oturmayacağına inandığını belirtti. Son olarak bu süreçte ÇHD ve HHB’nin teslim olmadığını ve büyüdüğünü ifade etti.

Terörist sizsiniz!”

Ebru Timtik ise konuşmasına “Kişisel olarak bizimle değil, herkesle ilgili bir meseleyi konuşuyoruz” diyerek başladı.

“Serbest bırakılmamız asla siyasi bir pazarlığın, uzlaşmanın değil; mücadelenin ve dayanışmanın sonucudur” diyerek kendilerini yalnız bırakmayanlara teşekkür etti.

Hapishanelerde çoktan tahliye olması gereken tutsakların tutulduğunu belirterek, tutsak edildikleri günden bugüne söyledikleri her şeyin pratikte ispatlandığını ifade etti. “Polise örgüt, terörist sizsiniz” dediklerini bunun da ortaya çıktığını belirtti.

Haziran Direnişi’yle birlikte katledilenleri anarken “Bu sistemin adının faşizm olduğundan hiç kimsenin kuşkusu kalmadı” ifadelerini kullandı.

Haziran Direnişi sırasında Bakırköy Hapishanesi yakınlarında eylem yapanların seslerinin hapishaneye geldiğini ve kendilerinin de aynı sloganları atarak aynı duyguları yaşadıklarını anlattı.

Son olarak “kötü hakim, kötü savcı, kötü mahkeme yoktur. Sistemde bir sorun vardır dedik, ortaya çıktı” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

İnancımızı, umudumuzu büyüterek aranıza döndük”

Günay Dağ da yaptığı konuşmaya 14 aydır tutsak olduklarını hatırlatarak başladı. “Tutsak edilirken yalnız olmayacağımızı biliyorduk, öyle de oldu” şeklinde duygularını ifade etti. Daha kalabalık olarak dışarı çıktıklarını, güçlendiklerini belirtti.

Haziran sürecinin yarınlara daha umutla bakılmasını sağladığını ifade ederek Haziran Direnişi’nde yitirilenleri ve Berkin Elvan’ı andı.

Dağ konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı: “İnancımızı, umudumuzu büyüterek aranıza döndük. Bundan sonra da aynı idealler, amaçlar uğruna birlikte dövüşeceğiz.”

Ardından söz alan Barkın Timtik de Haziran şehitlerini anarak konuşmasına başladı. Öfkeli olduklarını ve hesap sorma bilincini taşıdıklarını ifade etti.

Hapishanede “Berkin’in soluklarını saydık” diyerek öfkelerinin sebebine değindi. “Haziran’la birlikte halkımıza olan inancımız daha da arttı” dedi.

HHB ve ÇHD avukatlarına, İstanbul Barosu ve TBB’ye kendilerini yalnız bırakmadıkları için teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Serbest bırakılmamız faşizmin bittiği anlamına gelmiyor”

Son olarak Taylan Tanay söz aldı. Haziran Direnişi ve kendilerinde yaratttığı coşkudan bahseden Tanay “Haziran’da yeni bir Bastil yaşanır mı diye bekledik” diyerek hapishanede hissettiklerini anlattı.

“Bu ülkede devrimciler, sosyalistler, Kürtler, muhalifler her dönem katledildi, tutsak edildi. Serbest bırakılmamız faşizmin bittiği anlamına gelmiyor” dedi.

Son olarak Türkiye’de adalet sorununun bitmediğini ifade ederek bunun için mücadele edilmesi gerektiğini ifade ederek konuşmasını sonlandırdı.

Kaynak: Kızılbayrak

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*