Anasayfa » DÜNYA » Charite Facility Management´ten Uyarı Grevi !

Charite Facility Management´ten Uyarı Grevi !

Ver.di sendikasında örgütlenen Charite´nin taşeron işçileri bugün
sabah vardiyası ile birlikte saat 5’ten itibaren uyarı grevi yaptı. Charite Facility Management (CFM) esnek çalıştırma ile 2800 işçi çalıştırıyor. 2006 yılında Charite (Avrupanın en büyük Üniversite Hastanesi) kendi bünyesinde CFM´i kurdu. Çok düşük ücretle, sendikasız, tarif sözleşmesiz, iş güvencesi olmaksızın bugün var yarın yok şeklinde çalışan işçiler uzun soluklu, ısrarlı ve sabırlı bir mücadele ile bugün ilk defa uyarı grevi yaptılar.

Temel sloganı “Eşit işe eşit ücret” olan grevin amacı, hazırlanan tarif sözleşmesini işverene kabul ettirmek. Her üç kampüsten; temizlik, taşıma, transport, ulaşım, iletişim, güvenlik ve başka pek çok servisten işçiler grev lokalinde saat 8´den itibaren Orta Kampüste toplanmaya başladılar. Iki gün önce yapılan grev hazırlık toplantısındaki heyecan, coşku ve umutlu havada bir düşüş vardı. Kendilerine daha önce sözveren pek çok arkadaşları gece vardiyasından sonra grev lokaline gelmektense eve gitmeyi tercih etmişlerdi.Gündüz vardiyasında olanlar yarı yarıya gelmemişlerdi. Kendi aramızda bunun nedenleri üzerine yorumlar ve gözlem paylaşımları ile moralsiz hava yavaş yavaş gelenlerin de artmasıyla birlikte dağılmaya başladı. Yürüyüşün başlayacağı saat 15:00´e kadar gelen ziyaretçiler ile çalışma koşulları ve grevin talepleri üzerine sohbet ve bilgilendirmeler yapıldı.

Kampüs içinde yapılan yürüyüş sonrası, Unter den Linden üzerinden Brandenburg Tor meydanına kadar yürüyüş boyunca esnek çalışma, düşük ücretler, çalışmaya rağmen derinleşen yoksulluk, güvencesiz iş vb. konularına sık sık değinildi. Turistlerin ziyaret yeri olan Brandenburg Tor´da turistlere yönelik yapılan konuşma sonrası, İsrailli bir turist spontan olarak mikrofona gelip, İsraildeki esnek çalışmayı kısaca aktararak eyleme olan desteğini açıkladı. Buradan Belediye binasına doğru yürüyüşe devam ettik. Botanik bahçesi işçileri ,Vivantes Hastanesi işçiler kendi grev deneyimlerini aktardı ve ortak mücadelenin, birlikteliğin ve dayanışmanın güç vereceğini ifade ettiler.

Eyleme destek konuşmamızda Avcılar direnişini örnek verdik. Türkiyede darbe ve OHAL koşullarının tüm baskı ve engellemelerine rağmen 128 gündür direnen Avcılar işçilerinin direnişi büyük bir coşkuyla alkışlandı. “… Kapitalistler yaşadıkları krizin faturasını biz işçilere ödetiyorlar ve dünyanın hertarafında işçi sınıfına karşi ortak hareket ediyorlar. Bizlerde dayanışma içinde olmalı ve bize işsizlik, yoksulluk, açlık, sömürü, kriz ve savaş dayatan kapitalistlere karşi enternasyonal sınıf mücadelesini yükseltmeliyiz…Yaşasın enternasyonal sınıf dayanışması!..”

Konuşma sonrası bir çok kişi Avcılar direnişi konusunda pek çok soru sordular. Yaklaşık iki saat süren eyleme öğrenciler, Sosyalist Alternativ, Sol Parti, DİDİF, Klasse gegen Klasse (Sınıfa Karşı Sınıf) temsili denebilecek düzeyde katıldılar.

grev

grev2

grev3 (kopya)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*