Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Cevdet Bayır’ın Tedavi Olması Engelleniyor

Cevdet Bayır’ın Tedavi Olması Engelleniyor

Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevinde kalan arkadaşımız Cevdet Bayır’ın tedavisi keyfi ve insanlık onuruna aykırı uygulamalar ile engelleniyor.

Böbreğinde sorun olan ve acilen tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan devrimci tutsak Cevdet Bayır yatağa kelepçelenmeye karşı çıktığı için hastanede tedavisi yapılmıyor ve bu haliyle cevazevinde tutuluyor.

Cevdet Bayır’ın durumu F Tipi Cezaevlerinde hasta tutsakların yaşadığı gayri insani uygulamalara sadece yeni bir örnek.

Hasta tutsakların tedavisi önündeki engeller kaldırılmalı, tedavileri sağlanmalıdır.

Tedavisi Cezaevi koşullarında sağlanamayacak durumda olanlar serbest bırakılmalı ve tedavileri dışarıda devam edebilmelidir.

Cevdet Bayır’ın başına geleceklerden Adalet Bakanlığı ve Kandırı 1 F Tipi Cezaevi Müdürü sorumludur.

Konu ile ilgili Cevdet Bayır’ın eşinin mektubunuda paylaşıyoruz.

“Merhaba,

Ben Cevdet Bayır’ın eşiyim. Eşim iki buçuk yıldır cezaevinde. Temmuz ayından beri Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevinde bulunuyor.

Türkiye’deki yargı çarpıklığından biz de payımıza düşeni almış bulunuyoruz. Eşimin 96 1 Mayısı’na gitmesini bahane ederek yasadışı örgüt üyeliği suçlamasıyla ceza verdiler, ellerinde hiçbir delil
olmadığı halde. 2010’da sonuçlanan mahkeme hiçbir savunmayı dikkate
almadı. 1 Mayıs’a katılmak suç olmadığı gibi, o 1 Mayıs’ta eşim alanda da değildi. Aradan yıllar geçmiş, eşim avukat olmuş, bu haksız ceza hayatımızı felç etmiştir. Fakat şu an yargılamadaki sorunlardan daha önemli olan eşimin sağlık durumudur. Kendisi böbrek hastası. Tek böbreğinin alınması gerekiyor. İki hafta önce ameliyata götürülüyor. Ancak yatağa kelepçelemek istiyorlar. Narkozdaki bir hastayı yatağa kelepçelemek niye? Tek organı alınmış, acil tıbbi müdahaleye ihtiyacı olan bir hastayı hangi aile, hangi
örgüt kaçırmak isteyebilir ki, bu kadar paranoyaya kapıldılar.

Kocaeli Fakülte Hastanesi’nde mahkum koğuşu olmadığı için doktorlar, “Mahkum koğuşu olan Kartal Devlet Hastanesi’ne sevk edelim”, diyorlar. Fakat cezaevi idaresi yatakta kelepçelenmeyi kabul etmediği için sevk olamayacağını, tedavisini yaptırmayacaklarını söylüyor.
Eşimse Kocaeli Tıp Fakültesinde kendisi hasta ve cezaevi koşullarında olmasına rağmen hastanede durumu çok kötü olan bir kadın hastayı başka yere götürüp odasının mahkum koğuşu olarak kullanılması teklif edildiğinde o hastayı mağdur etmemek için bunu kabul etmiyor, buna gönlü razı olmuyor.

Ayrıca eşimin hem tedavi hakkı gasp edilirken hem de cezaevinde sohbet
hakkı da gasp edilmek isteniyor. Böbrek hastası olduğundan sık sık tuvalete çıkması gerekiyor. İdare sohbet sırasında tuvalet ihtiyacını karşılamak için çıkarsa tekrar sohbete giremeyeceğini, koğuşuna götüreceklerini söylüyor. “Sohbet sırasında tuvalet ihtiyacına çıkabilmek için heyet raporu getir ki öyle sohbete dönebilesin” deniyor.

Bu arada eşim ile görüşmemde engelleniyor. Nedeniyse zaten cezaevinden sevk sırasında kendisinden soyunması isteniyor. Çıplak arama yapmak istiyorlar. Eşim bunun insanlık onuruna aykırı olduğunu ifade ederek reddediyor. Birisi bana açıklasın istiyorum; X-Ray’dan geçen birini neden soyarak aramak istiyorlar? Bu zulüm değil midir? Bu zulüm ne zaman son bulacak? Eşimin suçu onuruna sahip çıkmak mıdır? Size anlattıklarım eşimin yaşadıkları. Ya diğer binlerce tutsağın yaşadıkları?…

Eşim ve içerideki binlerce tutsağın sesi olmaya çalıştım. Siz de sesime ses verin. Şimdiden teşekkürler…

Menekşe Yılmaz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*