Anasayfa » GÜNDEM » Cenazeler uğurlanıyor

Cenazeler uğurlanıyor

Ankara katliamında yaşamını yitiren Muhammed Demir Hakkari’de, M. Zakir Karabulut Bitlis’te, Özver Gökhan Arpaçay ise memleketi Kars’ta, Ebru Mavi ve Seyhan Yaylagül için Elbistan’da tören düzenlendi.

DEMİR İÇİN HAKKARİ’DE TÖREN

Ankara’daki katliamda yaşamını yitiren İstanbul Özel Biruni Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencisi Muhammed Demir’in (19) cenazesi memleketi Hakkari’de son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze töreni öncesi KESK Hakkari Şubeler Platformu öncülüğünde Hakkari Devlet Hastanesi önünde biraraya gelen kitle, Hakkari Belediyesi önüne kadar yürüyerek, katliamı lanetledi. Yürüyüşün ardından düzenlenen açıklamada konuşan KESK Hakkari Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Süleyman Aşkan, Ankara’daki katliamın faillerini Roboski, Amed, Suruç ve Cizre’den iyi tanıdıklarını vurgulayarak, mücadeleye devam edeceklerini dile getirdi. Açıklamanın ardından buradaki kitle Demir’in cenaze töreni için Xana Musa mevkisine giderek, Van’dan getirilen cenazeyi karşıladı.

HDP Hakkari milletvekilleri Abdullah Zeydan ile Nihat Akdoğan’ın da aralarında bulunduğu kitle tarafından karşılanan cenaze, yüzlerce araçlık konvoyla kente bağlı Xezekya (Bağışlı) köyüne getirildi. Köy camisine getirilen Demir’in naaşı omuzlara alınarak, “Katil Erdoğan” ve “Şehîd namirin” sloganları eşliğinde mezarlığa götürüldü.

Cenazenin dualar eşliğinde defnedilmesinin ardından konuşan HDP Milletvekili Zeydan, “Türkiye’de kişisel iktidarı için koltuğu için, Türkiye gençliği ve halkının kanının akmasına sebep olan AKP’nin ve Erdoğan’ın savaşına dur demek için Türkiye’ye barış getirmek için yüz binler barışı haykırmaya çalıştılar. Türkiye’nin gençlerini ve halklarını birbirine kırdırtan saray ve AKP hükümeti bu barışsever kardeşlerimizin kalbinde bomba patlattı” dedi.

ARPAÇAY AZERİCE AĞITLARLA UĞURLANDI

Büro Emekçileri Sendikası (BES) İstanbul 2 Nolu Şube üyesi Özver Gökhan Arpaçay’ın cenazesi ise havayoluyla memleketi Kars’a getirildi. Kars Harakani Havalimanı’nda kitlesel olarak karşılanan cenaze, buradan Arpaçay ilçesine götürüldü. Yenimahalle’deki ailesinin evinde cenazesi yıkanan Arpaçay, buradan Ehlibeyt Işıklı Camisi’ne getirildi. Cenaze törenine HDP Kars Milletvekili Şafak Özanli, HDP, DBP, KESK, 78’liler Derneği yöneticileri de katıldı. Cenaze namazının kılınmasının ardından, Azerice, ”Aybalam sen yaşamayı sevirdin, sana nasıl kıydılar” feryatları arasında camiden çıkarılan Arpaçay’ın cenazesini, İstanbul’da beraber çalıştığı arkadaşları omuzladı.

Kitlesel bir şekilde Yenimahalle Mezarlığı’na getirilen Arpaçay’ın cenazesinin defnedilmesinin ardından mezarına karanfiller bırakıldı.

BİTLİS’TE KARABULUT İÇİN BİNLER ALANLARDAYDI

HDP Tokat İl Örgütü Saymanı, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi öğrencisi M. Zakir Karabulut’un memleketi Bitlis’te düzenlenen cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Güroymak ilçesi çıkışındaki Avzütburnu mevkisinde aralarında HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs, HDP’li vekiller ve HDP Tokat İl Eş Başkanı Duran Sekin ile Karabulut’un üniversite arkadaşlarının da bulunduğu yüzlerce kişi tarafından karşılanan cenaze, ilçe merkezine getirildi. Yürüyüşe geçen kitle sık sık, “İntikam”, “Katil devlet hesap verecek”, “AKP istifa” sloganları atarak ilçe çıkışına kadar yürüdü. Buradan tekrar araçlarına binen kitle, Karabulut’un defnedileceği Bitlis’e bağlı Xaxrif (Güllüce) köyüne geçti. Köyde cenaze omuzlara alınarak mezarlığa doğru tekrardan yürüyüşe geçildi. Cenaze namazından sonra konuşan Karabulut’un babası M. Zeki Karabulut, “Şehit Kürdistan ve tüm halkların şehididir. Umarım barışı getirmeye gidenlerin şahadeti barışa vesile olur ve bu ölümler son olur” dedi.

Alp Altınörs ise KCK’nin eylemsizlik kararına değinerek, “Barışı baltalamak isteyenlere inat mücadelemizi yükselteceğiz. KCK’nin böyle bir karar alma arifesinde bunu yapanlar barışı istemeyen devletin ta kendisidir. Barış şehitlerimize söz veriyoruz barışı bu ülkeye getireceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından Karabulut’un cenazesi dualar eşliğinde toprağa verilerek, taziye için kitle köyde kurulan taziye çadırına geçildi.

MAVİ VE YAYLAGÜL İÇİN ELBİSTAN’DA TÖREN

Ankara’daki katliamda yaşamını yitiren Ebru Mavi ve Seyhan Yaylagül için Maraş’ın Elbistan ilçesinde tören düzenlendi. İlçede bulunan cemevinde düzenlenen törene HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul’un yanı sıra binlerce kişi katıldı.

Mavi ve Yayladağ’ın ailelerinin de bulunduğu törende, “Barış şehitleri ölümsüzdür” ve ” Katili tanıyoruz” pankartları açıldı. AKP aleyhine sloganların atıldığı törende konuşan Toğrul, katliamın sorumlularının belli olduğunu, katliamcı zihniyete rağmen halkın barış çığlıklarını attığını söyledi. Toğrul, “Halkımıza bu acıyı yaşatanlara bunun hesabını sorulacak. Kimse bu acının üzerinden rant sağlayamaz. Kimse bizi korkutmaya da kalkmasın. Başımız diktir” dedi.

Törene katılan kurum temsilcileri de birer konuşma yaptı. Mavi ve Yaylagül’ün cenazeleri kadınların omuzlarında arabalara bindirildi. Yaylagül’ün cenazesi memleketi Malatya’nın Kürecik ilçesine gönderilirken, Mavi’nin cenazesi ise yurtdışından gelecek yakınlarının katılımıyla yarın Elbistan’da toprağa verilecek.

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*