Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Çemen Tekstil işçileri grevlerinin 33. gününde

Çemen Tekstil işçileri grevlerinin 33. gününde

Gaziantep Çemen Tekstil’de bir aydır grevde olan işçiler dün bir basın açıklaması yaparak Çemen Tekstil patronunu protesto ettiler.

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan Çemen Tekstil’de çalışan Disk Tekstil İşçileri Sendikası’na üye 300 işçinin grevlerinin birinci ayına girmesi dolayısıyla sendika yöneticileri ve işçilerin katılımıyla Balıklı Park’ta basın açıklaması yapıldı. Direnişlerinin 33. gününde olan işçilere işveren tarafından usulsüz grev yaptıkları gerekçesiyle dava açılmıştı. Grevdeki işçiler dün bir basın açıklaması yaparak grevlerinin haklı bir grev olduğunu ve Çemen Tekstil patronunun toplu sözleşme masasına oturana kadar da mücadelerine devam edeceklerini belirttiler.

İşçiler adına açıklamayı yapan DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Recep Türkyılmaz; işvereninin grevin yasal olmadığı düşüncesiyle hukuki yollara başvurduğunu ve ilk duruşmanın yarın yapılacağını ifade ederek şöyle devam etti:
“”Grevde yağmurda, soğuktan korunmak için çadırlar kuramıyoruz. Sürekli polis gözetimi altında tutuluyoruz. İşveren istediği gibi mal giriş çıkışı yapabiliyor. İçeriye nereden geldiğini bilmediğimiz işçiler alınıyor. Böyle bir grev istemiyoruz. Her şartta bu haklı grevimizi başarıya, üyelerimizle ve emekçilerle omuz omuza ulaştıracağız. İşvereni derhal sendikamız ile toplu iş sözleşmesi masasına oturmaya davet ediyoruz.”

DİSK Tekstil-İş Genel Başkan Yardımcısı Muzaffer Subaşı ise işvereninin toplu sözleşme sistemini istemediğini ve işçilerin sendikalı olmasına karşı çıktığını, grevin bu nedenle başladığını ifade etti.

Yaşasın sınıf dayanışması, Direne direne kazanacağız” sloganlarının coşkuyla atıldığı açıklamada TEKEL işçilerinin haklı mücadelesinin yanında oldukları belirtilirken mücadelelerin sınıf dayanışması ile kazanılacağı ifade edildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*