Anasayfa » GÜNDEM » Cehenneme kadar yolun var Evren

Cehenneme kadar yolun var Evren

12 Eylül 1980 Faşist Askeri Cuntasının elebaşlarından Kenan Evren 98 yılın ardından artık nefes alıp vermiyor. GATA’da tedavi altındayken yediği yemeğin boğazında kalması sonucu öldüğü belirtiliyor. Bu şekilde ölümüne en başta 78 kuşağı devrimcileri olmak üzere tüm devrim ve sosyalizm mücadelesi verenler üzüldüler elbet! Çünkü o başka bir şekilde ölmeyi hakediyordu. Bunu tadmadan, zulümlerinin, işkencelerinin ve ateş düşürdüğü yüzbinlerce ailenin, körpe yaşta darağacına çektiklerinin hesabını vermeden geberip gitti!

Cenaze için devlet tören düzenleyecek ve devlet mezarlığına gömülecek. İşçi ve emekçilerin, Kürt Halkının, devrimcilerin kanını birlikte emdikleri ile yan yana olacak yine. Elbette öyle olacak, çünkü bu burjuva devlet Evren’e çok şey borçlu. 12 Eylül darbesi sonrasında patronlar “gülme sırası bizde” diyerek sevinç gözyaşı dökmüşlerdi. 12 Eylül darbesine sevinenler sadece yerli patronlar değildi. Emperyalist patronlar da “Bizim çocuklar başardı” diyerek, darbeyi sevinçle karşılamışlardı.

Ama bujuva partiler başta olmak üzere daha dün Evren hayranı olanlar cenazeye sahip çıkamıyor. Şimdilerde pek mağdurlar ama bizler biliyoruz ki onlar Evren’in çocukları onun başlattığının sürdürücüleridir. Cenazeye sahip çıkmıyor değiller, çıkamıyorlar. Çünkü Evren’in başındaki devletin katlettiği devrimcilerin, işkencehanelerden geçen, faşist askeri cuntaya karşı savaşan yoldaşlarının, 10 yıllardır süren mücadelesi karşısında yapamıyorlar bunu.

12 Eylül darbesi en başta Türk burjuvazisinin işçi sınıfına karşı yaptığı bir darbedir. Evren burjuvazinin imdadına yetişen bir tetikçidir. O bu görevi büyük bir inanç ve şevkle yapmıştır. Onun elindeki kan dönemin MESS başkanının, patronlarının da elindedir.

Evren artık nefes almıyor ama onun emektarı olduğu burjuva devlet 12 Eylülle işçi sınıfından gasp ettikleri ile, YÖK ile, MGK ile, %10 barajı vb ile halen ayakta. Burjuva devlet ile hesaplaşmamız bu Evren miraslarını da tek tek söküp atarak sosyalizme yürüyüşümüz ile olacak.

Burjuva devleti de onun emektarı Evren gibileri de lanetliyoruz, Cehenneme kadar yolun var Evren…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*